Historia

Anna Chodakowska - aktorka Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 05:40
72 lata temu, 20 lipca 1948 roku, urodziła się polska aktorka filmowa i teatralna, Anna Chodakowska. W swojej karierze miała okazję współpracować z najwybitniejszymi reżyserami i przez lata współtworzyć zespół jednej z najważniejszych scen w kraju, czyli Teatru Narodowego w Warszawie.
Anna Chodakowska w roli Nicki podczas próby dla mediów spektaklu Aktor Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Michała Zadary. Warszawa, 01.02.2012.
Anna Chodakowska w roli Nicki podczas próby dla mediów spektaklu "Aktor" Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Michała Zadary. Warszawa, 01.02.2012.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ukończyła warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w 1973 roku i wkrótce potem dostała się do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Powodów jej angażu w tak młodym wieku do jednego z najważniejszych teatrów w kraju należy szukać w dyplomie, który reżyserował Adam Hanuszkiewicz, a w którym Chodakowska zagrała tytułową Antygonę. 

U Hanuszkiewicza

- Myśmy mieli poczucie przy tym spektaklu, że musimy zainwestować całą energię, całą swoją emocjonalność - powiedziała Anna Chodakowska w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 2010 roku - Hanuszkiewicz wtedy absolutnie dawał mi wolna rękę. Mówił mi: graj jak czujesz. Nie oszukuj, ale graj jak czujesz - dodawała aktorka.

Posłuchaj
15:33 Chodakowska.mp3 "Anna Chodakowska". Audycja Anny Retmaniak z cyklu "Spotkanie z mistrzami". (3.10.2010)

 

Za rolę Antygony Chodakowska dostała nagrodę aktorską na 13. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Od tej pory współtworzyła Teatr Narodowy, którego dyrektorem był wtedy Adam Hanuszkiewicz (do 1983), który bardzo cenił jej umiejętności i często obsadzał ją w głównych rolach.

Zagrała między innymi Balladynę w spektaklu z 1974 roku, czy Salomeę w "Śnie srebrnym Salomei" (1977). Wystąpiła także w innych spektaklach Hanuszkiewicza, takich jak: "Dziady cz. III" (1978), "Treny" według Jana Kochanowskiego (1979), "...I dekameron" (1980) czy "Leśmian" (1982). Ponadto występowała w spektaklach innych reżyserów: "Troilus i Kresyda" Marka Grzesińskiego (1978) czy "Romeo i Julia" (1981) Ryszarda Peryta.

U Grzegorzewskiego

Od 1983 roku przez kolejnych 20 lat Chodakowska była związana z warszawskim Teatrem Studio, prowadzonym przez Jerzego Grzegorzewskiego. Podobnie jak Hanuszkiewicz Grzegorzewski również wysoko cenił Chodakowską i chętnie ją obsadzał. Zagrała między innymi w jego "Pułapce" (1984) Tadeusza Różewicza, "Operze za trzy grosze" (1986) Bertold Brechta i w przedstawieniu "Tak zwana ludzkość w obłędzie" (1987). Ponadto w tym okresie współpracowała też między innymi z Tadeuszem Łomnickim czy Antonim Liberą, u którego wystąpiła w dwóch spektaklach Beckettowskich: w "Komedii" (1985) i w "Katastrofie" (1986).

Aktorka śpiewająca

Anna Chodakowska należy do aktorek tzw. "śpiewających". Przed studiami w Akademii Teatralnej uczyła się wokalistyki w szkole muzycznej, dlatego oddzielną gałęzią jej działalności były przedstawienia muzyczne i recitale. Najważniejsze z nich to: "Piosenki Leo Ferre" (1987) w reżyserii Romualda Szejda, "Klipsy" i "Cicha woda" przygotowane wspólnie z Barbarą Dziekan, a także "Msza wędrującego" w reż. Krzysztofa Bukowskiego, gdzie śpiewała poezje Edwarda Stachury. Zwłaszcza to ostatnie przedstawienie wystawione w Teatrze Stara Prochownia cieszyło się dużym powodzeniem a aktorka wystąpiła w nim ponad 500 razy w różnych miejscach Polski.

Spotkania

W następnych latach Chodakowska występowała w przedstawieniach kolejnych reżyserów, ale do najistotniejszych należy zaliczyć rolę tytułową w "Kasandrze" Christy Wolf w inscenizacji następnego po Grzegorzewskim wizjonera teatru: Leszka Mądzika i reżyserii Krzysztofa Bukowskiego czy ponownie "Antygonę" we własnej reżyserii. Od 1997 roku Chodakowska ponownie została aktorką Teatru Narodowego, do którego powróciła wraz z objęciem dyrekcji teatru przez Jerzego Grzegorzewskiego. Tu wystąpiła w jego "Nocy listopadowej" (1997), "Halce Spinozie" (1998), "Nowym Bloomusalem" (1999), "Weselu" (2000) a także "Duszyczce" (2004). W tym ostatnim przedstawieniu stworzyła jedną z lepszych swoich ról.

U Englerta

Za dyrekcji Jana Englerta w Teatrze Narodowym występowała także w przedstawieniach w jego reżyserii, z których najważniejszych był zapewne "Iwanow" wg Antoniego Czechowa (2008). Ważnym spotkaniem była też jej współpraca z wybitnym francuskim reżyserem Jacques'em Lassalle'em, który wystawił w Teatrze Narodowym spektakl "Tartuffe albo szalbierz" wg Moliera.

Chodakowska występowała też w spektaklach reżyserów młodego pokolenia, m.in. w "Aktorze" w reżyserii Michała Zadary czy "Orestei" Mai Kleczewskiej. Według recenzentów Chodakowska należała także do najjaśniejszych punktów w spektaklu muzycznym "Fotel pijany" z piosenkami Toma Waitsa w reżyserii Marcina Przybylskiego.

Przed kamerą

Równolegle z karierą teatralną aktorka występowała także w kinie. Zagrała w blisko 30 filmach i serialach oraz pojawiała się w spektaklach Teatru Telewizji. Ważniejsze role stworzyła w filmach: "Justyna" (1997) Gerarda Zalewskiego, "Biały mazur" (1978) Wandy Jakubowskiej, "Bestia" 1978 Jerzego Domoradzkiego, "Widziadło" (1983) Marka Nowickiego, "Dziewczęta z Nowolipek" (1985) Barbary Sass czy "1968. Szczęśliwego Nowego Roku" (1992) Jacka Bromskiego. Filmy te nie należą do obrazów najbardziej popularnych, ale Chodakowska miała okazję zaprezentować w nich szerokie spektrum aktorskich możliwości. Wcieliła się zarówno w kobietę bierną, zmysłową kochankę czy kobietę demoniczną. W 1980 roku Chodakowska otrzymała nagrodę Złoty Ekran za role w dyptyku filmowym "Justyna i Dorota" w reżyserii Gerarda Zalewskiego oraz w spektaklu telewizyjnym "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Chodakowska do dziś jest aktorką Teatru Narodowego. Prace twórczą w latach dwutysięcznych zaczęła też łączyć z polityką - dwukrotnie ubiegała się o funkcję senatora.

az

Czytaj także

Hiszpański temperament w recitalu „Zmienność Róży”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 14:13
„Zmienność Róży” to oparty na poezji F. G. Lorci recital Anny Chodakowskiej, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl, pełen hiszpańskiego temperamentu, tańca i muzyki flamenco widzowie zobaczą 23 czerwca na scenie Nowego Światu 44. O szczegółach aktorka mówiła w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chodakowska. Historie między filmem a teatrem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 11:00
Bohaterką audycji jest aktorka, którą znamy m.in. z ról filmowych w "Dorocie", "Justynie", "Dziewczętach z Nowolipek" czy z pierwszego serialu telewizyjnego - "W labiryncie". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chodakowska: aktor nie może chować się za rolę

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 14:15
- Aktor-artysta, chodzi zwykle własnymi drogami, ale są również aktorzy rzemieślnicy, którzy są wykonawcami danego zadania. Dobry aktor komediowy nie musi szukać, wykonuje swój zawód na najwyższym poziomie i nie musi się martwić swoim warsztatem – powiedziała w audycji Kobiety sukcesu Anna Chodakowska - aktorka i reżyserka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 05:40
- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 100 lat temu, 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
rozwiń zwiń