Historia

Władysław Sikorski. Symbol walczącej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:40
17 września 1993 roku z Wielkiej Brytanii przeniesiono na Wawel prochy Naczelnego Wodza i premiera rządu RP na uchodźstwie gen. Władysława Sikorskiego. Tego dnia prochy generała pochowano w krypcie na Wawelu. 
Gen. Władysław Sikorski wizytuje jednostki WP. Od lewej: gen. Marian Kukiel, minister obrony narodowej, gen. Władysław Sikorski (lata 1940-1943)
Gen. Władysław Sikorski wizytuje jednostki WP. Od lewej: gen. Marian Kukiel, minister obrony narodowej, gen. Władysław Sikorski (lata 1940-1943)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
01:02 Sikorski, prochy, 7 dni.mp3 Posłuchaj relacji z uroczystości złożenia na Wawelu prochów gen. Władysław Sikorskiego. "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 17.09.1993)

 

To jedna z najważniejszych osób polskiego życia politycznego XX wieku. Jego legenda rosła w latach 1939-1943, kiedy był szefem Rządu Rzeczpospolitej Polskiego na Wychodźstwie, Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i dowódcą Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego.

- Bez tych wojennych lat i wciąż tajemniczej śmierci w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, byłby gen. Sikorski na pewno postacią godną uwagi, ale bez wątpienia z drugiego czy trzeciego garnituru polskiej elity politycznej – mówił Janusz Osica, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji Andrzeja Sowy pt. "Czas generała Sikorskiego" z cyklu "Kronika Polska".


Posłuchaj
06:22 czas generała sikorskiego.mp3 Był symbolem Polski walczącej - audycja z cyklu "Kronika Polska" pt. "Czas generała Władysława Sikorskiego".

 

Posłuchaj audycji i archiwalnej wypowiedzi gen. Władysława Sikorskiego na temat II wojny światowej oraz fragmentu przemówienia generała z posiedzenia Rady Narodowej w Paryżu 23 stycznia 1940 po kapitulacji Francji.

Na
Na zdjęciu m.in. Winston Churchill (w środku), gen. Wladysław Sikorski (pierwszy z lewej) i gen. Charles de Gaulle (pierwszy z prawej obok Churchill'a).

- Nigdy nie był wzorem niezwykłego polityka, ale jego prawdziwy format zauważono, jak to często bywa, dopiero, gdy go zabrakło – mówił Janusz Osica. – Sikorski był symbolem Polski walczącej od pierwszych dni wojny, walczącej mimo wrześniowej katastrofy, lojalnej wobec sojuszników i tego samego od nich oczekującej. I to zapewnia mu w historii miejsce godne szacunku i pamięci potomnych - podsumowuje historyk.

W listopadzie 1939 roku dekretem prezydenckim powołany został na stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 r. ewakuował się wraz z prezydentem i rządem do Wielkiej Brytanii, gdzie ponownie przystąpił do organizacji wojska polskiego. W grudniu 1940 roku uzyskał stopień generała broni.

W lipcu 1941 r., po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, podpisał układ o współpracy wojskowej ze Związkiem Sowieckim, umożliwiający na jego obszarze organizację polskiej armii. Układ ten wywołał poważny kryzys wewnątrz rządu polskiego, którego główną przyczyną było niesprecyzowanie w nim kształtu polskiej granicy wschodniej. We wrześniu 1942 r. zrezygnował z funkcji ministra spraw wojskowych.

Okoliczności śmierci Sikorskiego

Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru, której okoliczności do dziś nie zostały w pełni wyjaśnione.


Posłuchaj
06:38 jan nowak-jeziorański o generale sikorskim.mp3 Kto chciał się pozbyć gen.Sikorskiego? - fragm. wywiadu z 2000 r. udzielonego BBC przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

Po uroczystym pogrzebie w Londynie, pochowany został na cmentarzu polskich lotników w Newark koło Nottingham.

17 września 1993 r. jego prochy spoczęły w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry na Wawelu.

Władysław Sikorski odznaczony był m.in.: orderem Virtuti Militari kl. II i V, Polonia Restituta kl. I i III, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Orderem Orła Białego.

im/PAP
Czytaj także

Władysław Sikorski – przywódca walczącego narodu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 06:00
- Bóg patrzy w moje serce. Widzi i zna moje intencje oraz zamiary, które są czyste i rzetelne. Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska – mówił generał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica katastrofy na Gibraltarze. Zginął w niej premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 06:00
Śmierć gen. Władysława Sikorskiego oznaczała całkowite osłabienie pozycji Polski w obozie sojuszników wobec otwarcie wysuwanych roszczeń terytorialnych ZSRR i polityki Stalina zmierzającej konsekwentnie do międzynarodowej izolacji Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica tragicznej śmierci gen. Sikorskiego. Msza w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 21:56
W katedrze westminsterskiej w Londynie w poniedziałek wieczorem odprawiono uroczystą Mszę świętą z okazji 70. rocznicy tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ Sikorski-Majski. Porozumienie, na którym zależało Anglikom

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 06:00
30 lipca 1941 roku wznowione zostały stosunki dyplomatyczne między Polską a ZSRR. W trudnych rozmowach pośredniczyli Brytyjczycy. Generał Sikorski, podpisując układ, naruszał uprawnienia prezydenckie i łamał prawo konstytucyjne.
rozwiń zwiń