Historia

Kazimierz Górski. Legendarny trener zmarł 18 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 05:45
Olimpijskie złoto w 1972 roku w Monachium, trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 w Niemczech, olimpijskie srebro w 1976 roku w Montrealu – to osiągnięcia, które zbudowały legendę Kazimierza Górskiego. 
Kazimierz Górski, 1974 r.
Kazimierz Górski, 1974 r.Foto: Forum

Kazimierz Górski. Legendarny trener

Sam o sobie mówił, że jest warszawiakiem, ale w sercu czuje się lwowiakiem, bo urodził się we Lwowie 2 marca 1921 roku. Szybko odkrył pasję do piłki nożnej. Jako napastnik reprezentował barwy RKS Lwów (1936-1939), Spartak Lwów (1940-1941), Dynamo Lwów (1944), w latach 1945-1953 grał w Legii Warszawa. 26 czerwca 1948 rozegrał pierwszy i jedyny mecz w reprezentacji Polski – w przegranym 0:8 spotkaniu z Danią.

Kliknij w obrazek i dowiedz się, jak pracował człowiek, którego "Orły" zapisały się w historii, a on sam poprowadził drużynę narodową do największych sukcesów w historii polskiego futbolu? Czy wierzył w przesądy? Co było dla niego najważniejsze w kontaktach z piłkarzami? Jak o swoim trenerze myślał Kazimierz Deyna? I kto tak naprawdę zatrzymał Anglię w 1973 roku?

Kazimierz Górski. Zobacz serwis specjalny

Na czele Biało-Czerwonych

1 grudnia 1970 roku Kazimierz Górski został trenerem kadry Polski. Wtedy niewielu widziało w nim człowieka, którego "Orły" zapiszą się w historii, a on sam poprowadzi drużynę do największych sukcesów w dziejach. Pod wodzą Kazimierza Górskiego w latach 1971-1976 Biało-Czerwoni rozegrali 76 oficjalnych spotkań, 45 z nich wygrali.

Górski był nie tylko trenerem, ale też autorytetem, psychologiem, instytucją, motywatorem i, jak sam podkreślał, kimś, kto po prostu urodził się do piłki.

- Kazimierz Górski był dla nas wszystkim - trenerem, lekarzem, psychologiem, kucharzem - mówił Władysław Żmuda w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl.

Przed naszą kamerą stanęli m.in. Jan Tomaszewski, Lesław Ćmikiewicz i Władysław Żmuda. Wspominają siebie oraz legendarnego trenera z czasów, kiedy polska piłka nożna była na szczycie.

Złote myśli trenera Górskiego

W serwisie www.gorski.polskieradio24.pl usłyszą Państwo osobiste wspomnienia Kazimierza Górskiego, który mówił o swoim dzieciństwie we Lwowie, wyjaśniał, dlaczego dobrze czuje się jako warszawiak, jak poznał swoją żonę oraz co myślał, gdy został trenerem kadry narodowej.

Nie zabraknie też wspomnień o najważniejszych meczach, porażkach i zwycięstwach oraz złotych myśli charyzmatycznego selekcjonera, który podkreślał, że "piłka jest okrągła, a bramki są dwie", czy "tak się gra, jak przeciwnik pozwala", "jak będą strzelać, to będą bramki" czy "panowie, pamiętajcie, ich jest jedenastu i nas jest jedenastu".

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej.

im/ah

Zobacz więcej na temat: Piłka nożna Kazimierz Górski
Czytaj także

Perła w koronie polskich zwycięstw - 50 lat temu Biało-Czerwoni pokonali Anglię

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 08:35
6 czerwca 1973 roku odbył się mecz, który jest perłą w koronie polskich zwycięstw, wygrane przez Polaków spotkanie to jedyny triumf Bało-Czerwonych z Anglikami. I choć to starcie na Wembley, do którego doszło kilka miesięcy później, było tym, które przypieczętowało awans Polski na mistrzostwa świata w RFN (remis na Wembley stał się symboliczny, zwycięski) - to wszystko zaczęło się od meczu w Chorzowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

50 lat od Wembley. Polska zafundowała Anglii koniec świata, a Tomaszewski bał się kompromitacji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 06:00
"Boże, oddam pięć lat życia, żeby tylko tutaj nie było kompromitacji” - prosił przed meczem Jan Tomaszewski. 17 października 1973 roku reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego wywalczyła na Wembley remis, ale jakby wygrała. Biało-Czerwoni mieli otwartą drogę do mundialu w RFN. W 50. rocznicę tamtych wydarzeń zapraszamy do posłuchania archiwalnej relacji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska : Argentyna 3:2 – marzenia się spełniają!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 05:47
Ach! Co to był za mecz! Dokładnie 46 lat temu – 15 czerwca 1974 roku – reprezentacja Polski pokonała faworyzowanych Argentyńczyków 3:2 na X Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Był to pierwszy mecz na tych mistrzostwach naszej reprezentacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Górski miał być zwykłym selekcjonerem. "Kolejnym, któremu pewnie się nic nie uda"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:27
Kazimierz Górski selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski został 1 grudnia 1970 roku. O tym, że przejmie stery nie wiedział wcześniej, tak postanowili działacze PZPN. Jak się szybko okazało, lepszej decyzji podjąć nie mogli, wybrali człowieka, który wyznawał zasadę: dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Pierwszy mecz pod wodzą Górskiego Polacy rozegrali 5 maja 1971 roku, wygrywając 4:2 ze Szwajcarią.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stworzył z nas światowej klasy zespół". Jan Tomaszewski o Kazimierzu Górskim

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:02
- Kazimierz Górski pokazał całemu światu, że Polacy nie gęsi i swój futbol, i swoich futbolistów mają. Stworzył z nas światowej klasy zespół - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Tomaszewski, były bramkarz reprezentacji Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remis, który był zwycięstwem: historyczny mecz na Wembley

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:50
"Zwycięski remis" polskiej reprezentacji 1:1 z Anglią na stadionie Wembley to jeden z tych momentów, które przeszły do historii naszego sportu. Mecz, który rozegrano dokładnie 49 lat temu, otworzył drogę do największego sukcesu polskiej piłki nożnej: trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75 lat temu urodził się Kazimierz Deyna. "Kaka" niejednego zrobił "w balona"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 09:23
Na długo przed Robertem Lewandowskim przecierał polskie szlaki w czołówce plebiscytu Złotej Piłki France Football. Był dyrygentem "Orłów Górskiego", koszmarem bramkarzy, który zawsze chodził swoimi ścieżkami. Gdyby żył, Kazimierz Deyna obchodziłby dziś 75-te urodziny.
rozwiń zwiń