Historia

Izrael. W jaskini Salome odkryto grób, który mógł należeć do "położnej Maryi"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:50
Odkryta przez archeologów grota grobowa była miejscem pielgrzymek pierwszych chrześcijan, którzy chcieli odwiedzić miejsce spoczynku kobiety będącej - zgodnie z literą apokryfów - świadkiem narodzin Jezusa.
Domniemany grób Salome
Domniemany grób Salome Foto: Maya Alleruzzo/Associated Press/East News

Uschła jej ręka, bo sprawdziła dziewictwo Maryi

Mianem apokryfów określa się wczesnochrześcijańskie pisma opowiadające o życiu Jezusa z Nazaretu, które nie zostały uznane przez Kościół za natchnione, a tym samym nie weszły do kanonu Nowego Testamentu. Wiele z nich opowiada o pierwszych latach życia Chrystusa. Jedną z nich jest tzw. Protoewangelia Jakuba, przedstawiający głównie okoliczności narodzin Jezusa.


To właśnie w niej przedstawiona jest historia Salome, która - sama prawdopodobnie będąc akuszerką - nie uwierzyła w słowa położnej wezwanej przez Józefa do stajenki, że oto dziewica porodziła syna. Salome, niczym święty Tomasz 33 lata później, odrzekła, że "nie uwierzy, póki nie zobaczy". Kobieta fizycznie sprawdziła dziewictwo Maryi i... uschła jej ręka, bo wystawiła na próbę samego Boga. Niedowierzającej został jednak wybaczony jej czyn, bo uznała Jezusa za króla Izraela. Salome utuliła Dziecię, co przywróciło jej władzę w kończynie. 

Żywe miejsce kultu

Grotę odnaleziono w kompleksie żydowskich jaskiń grobowych znajdujących się około 35 kilometrów od Betlejem, na wzgórzach położonych na południowy zachód od Jerozolimy. Nekropolię odkryto w latach 80. XX wieku, ale dopiero teraz przebadano ją archeologicznie. Od wieków jednak okolice tego miejsca wiązano z postacią Salome.

Grób znajdujący się w grocie stał się z czasem miejscem pielgrzymek pierwszych chrześcijan i przyjął funkcję kaplicy. Zdaniem badaczy świadczą o tym inskrypcje wyryte na ścianach groty, mówiące, że jest to grób "świętej Salome", oraz znalezione tu krzyżyki i lampy oliwne.

Jak donosi "Times", archeolodzy odkryli również dziedziniec przy wejściu do jaskini o powierzchni prawie 4000 stóp kwadratowych (około 370 metrów kwadratowych), a w jego obrębie kamienne rzeźby, wysokie łuki, mozaikową podłogę i pozostałości sklepu, w którym pielgrzymi mogli wypożyczać lampy. Świadczy to o żywym kulcie, jakim otoczona była Salome.

Salome to imię, które często przewija się na kartach Nowego Testamentu. Miała je nosić pasierbica Heroda, która - za namową matki - poprosiła władcę o głowę Jana Chrzciciela. Tak na imię miała też żona Zebedeusza, będąca jednocześnie matką apostołów Jakuba i Jana, jedna z kobiet, które były świadkami męki Chrystusa na krzyżu i - według słów Ewangelii - była też jedną z tych, które anioł w pustym grobie poinformował o zmartwychwstaniu Jezusa.  

Reuters/Times/bm

Fragment Protoewangelii Jakuba opracowany na podstawie książki ks. Marka Starowieyskiego "Apokryfy Nowego Testamentu"

Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzi na zagadki Biblii zaklęte w... polu magnetycznym Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 05:50
Metody wykorzystywane dotąd przez geofizyków do śledzenia zmian pola magnetycznego Ziemi posłużyły naukowcom do weryfikacji starotestamentowych podań. Wyniki badań rzucają nowe światło na przebieg wydarzeń, których scenerią był starożytny Bliski Wschód. 
rozwiń zwiń