Historia

Jakub Fontana - barokowy architekt królewski na polskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:33
250 lat temu, 13 kwietnia 1773 roku, zmarł w Warszawie jeden z najbardziej znanych architektów włoskiego pochodzenia, którego dzieła do dzisiaj można podziwiać w zabudowie Warszawy. 
Pałac Pod Blachą, jedno z najważniejszych dzieł Jakuba Fontany
Pałac Pod Blachą, jedno z najważniejszych dzieł Jakuba FontanyFoto: Polona.pl/dp

Wśród najważniejszych dzieł, do których Jakub Fontana dołożył swoją myśl architektoniczną są: pałac Pod Blachą, pałac w Radzyniu Podlaskim, pałac ks. Sanguszków w Zasławiu, przebudowa wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie, budynek pijarskiego Collegium Nobilium w Warszawie, gdzie obecnie znajduje się Warszawska Szkoła Teatralna przy ulicy Miodowej, pałac Małachowskich, pałac w Otwocku Wielkim, kościół bernardynów w Górze Kalwarii, kamienica Prażmowskich w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 87, pałac Paca-Radziwiłłów, pałac Branickich przy ul. Miodowej, pałac Biskupów Krakowskich, schody w pałacu Branickich w Białymstoku, fasada kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, pałac Lubomirskich w Opolu Lubelskim, budynek Kościoła św. Jana Bożego w Warszawie. Jak widać większość zachowanych dzieł znajduje się w stolicy i okolicach, a charakter pracy Fontany sprowadza się do przebudowy czy diametralnej barokowej bądź klasycystycznej rekonstrukcji.

Co ciekawe, Jakub Fontana swoje pierwsze architektoniczne kroki stawiał pod okiem ojca, Józefa, również architekta jako jego pomocnik. Jednak był także dobrze wykształconym architektem - jak czytamy na portalu warszawskim: "Jakub Fontana studiował we Włoszech oraz w Paryżu (około 1730 roku), w 1757 został kapitanem architektem Jego Królewskiej Mości, w 1764 roku nobilitowany, w 1765 roku awansowany do stopnia podpułkownika, a w 1766 roku pułkownika. W międzyczasie pracował w Komisji Brukowej, gdzie zaprzyjaźnił się z marszałkiem Franciszkiem Bielińskim. Posiadł znaczą fortunę, w 1770 roku dorobił się własnej kamienicy przy Zakroczymskiej 2, w międzyczasie przejął także na własność pałac Murano".

To właśnie podróż i studia we Włoszech, a później we Francji pozwoliły mu poznać aktualne wtedy kierunki i tendencje w architekturze. Dzięki peregrynacjom poszerzył znacznie wzorniki architektoniczne, których ślady widzimy w jego wielu późniejszych projektach prezentujących głównie styl barokowy z nawiązaniem do baroku saskiego, francuskiego rokoka i wczesnego klasycyzmu.

Niestety wiele z jego prac uległo zniszczeniu przez wieki i w wyniku działań wojennych. Dziś część z nich podziwiać można dzięki powojennej odbudowie.

PP

 

Czytaj także

Arseniusz Romanowicz. "Wykolejony" architekt

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:50
Sam o sobie ironicznie mówił, że w pewnym momencie swojej kariery się "wykoleił". I słusznie, bowiem Arseniusz Romanowicz był autorem projektów wielu stacji kolejowych, w tym Dworca Centralnego i Wschodniego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Monument chwały". Dyskusje wokół powstania Grobu Nieznanego Żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 05:55
Uchwała Rady Ministrów ze stycznia 1925 roku zatwierdzająca zlokalizowanie Grobu Nieznanego Żołnierza w kolumnadzie Pałacu Saskiego była poprzedzona długimi i gorącymi rozważaniami. Kwestią sporną była przede wszystkim forma planowanego miejsca pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienice przy ul. Królewskiej. Historia budynków, które zostaną odbudowane razem z Pałacem Saskim

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 05:50
W XIX wieku przy ul. Królewskiej w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Saskiego, zbudowano trzy kamienice. Budynki umiejscowione na najatrakcyjniejszych parcelach miasta szybko stały się pożądaną przez warszawskich przedsiębiorców lokalizacją. Kamienice zostały zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Teraz mają zostać odbudowane razem z Pałacem Saskim i pałacem Brühla.
rozwiń zwiń