Historia

Peru. Znaleziono najstarszy krzyż andyjski. Ma ponad 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 05:45
Zespół archeologów z Peru odnalazł podczas poszukiwań na środkowym wybrzeżu kraju krzyż andyjski (tzw. czakana), liczący ponad 4000 lat. Według naukowców znalezisko jest najstarszym tego typu przedmiotem znalezionym w Ameryce Południowej.
Współczesny krzyż andyjski
Współczesny krzyż andyjskiFoto: Eiselle1120/Shutterstock

Jak poinformował kierujący zespołem badawczym Pieter Van Dalen, znaleziona czakana jest też największym z dotychczas odkrytych krzyży tego typu na świecie.

Czakana to dwudziestokątny symbol w kształcie równoramiennego krzyża używany w imperium Inków i w preinkaskich społecznościach andyjskich. Interpretacje dotyczące jego znaczenia są szerokie - od symboliki solarnej, przez wyobrażenia kalendarza i odzwierciedlanie stron świata, po wyobrażenie kosmologicznego porządku.

Badacze z Uniwersytetu Świętego Marka (UNMSM) natrafili na krzyż w miejscowości Chancay, w prowincji Huaral, na zachodzie Peru, podczas prac wykopaliskowych w jednej ze świątyń rdzennych ludów żyjących w peruwiańskiej części Andów.

Czytaj także:

Część świątyni

Van Dalen wyjaśnił, że krzyż znajdował się na kamiennym murze o wysokości około 3 metrów, który przylegał do tylnej ściany głównego obiektu świątynnego.

- Na terenie tym znaleźliśmy mury, korytarze i schody (…), elementy sprawowanego kultu, artefakty wykorzystywane podczas rytuałów pogrzebowych, a także ceramikę z bardzo wczesnego okresu - poinformował koordynator zespołu archeologicznego.

Naukowcy z UNMSM podali, że krzyż andyjski, wykuty na jednej z kamiennych ścian świątyni, pomimo wieku przekraczającego 4 tys. lat, jest w całości bardzo dobrze zachowany. Świątynia z krzyżem andyjskim została odnaleziona na stanowisku archeologicznym Miraflores, około 95 km na północ od Limy. Badacze odnotowali, że znalezisko było przykryte tonami kamieni.

Van Dalen wyjaśnił, że znalezienie krzyża andyjskiego na środkowym wybrzeżu Peru przeczy dotychczasowemu przekonaniu naukowców, że krzyż czakana pojawiał się jedynie na budowlach ludności rdzennej zamieszkującej południową część dzisiejszych terenów tego kraju.

PAP/bm

Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru: naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:20
Naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca w Peru, które pochodzą z czasów starożytnych. Jak przekonują, pojawiła się nadzieja na poznanie nowych faktów na temat tajemniczych dzieł.
rozwiń zwiń