Historia

Świętokrzyskie. W gminie Ćmielów powstał Rudzki Park Kulturowy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 05:40
- Rudzki Park Kulturowy ma pomóc w ochronie unikatowych obiektów pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO – powiedział PAP dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Prehistoryczna kopalnia w Sudole, 2018 r.
Prehistoryczna kopalnia w Sudole, 2018 r.Foto: Forum

Dziedzictwo UNESCO

Decyzję o powołaniu Rudzkiego Parku Kulturowego podjęła rada miasta i gminy w Ćmielowie. Zabiegała o to część mieszkańców, a także eksperci i naukowcy z całej Polski, gdy okazało się, że w pobliżu rezerwatu obejmującego neolityczne kopalnie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, może powstać odkrywkowa kopalnia wapienia.

Jak powiedział PAP dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego część stanowią Krzemionki, Rudzki Park Kulturowy ma być pierwszą formą ochrony tamtych terenów przed inwazyjnymi formami zagospodarowania terenu takimi jak planowana kopalnia czy wielkoobszarowe farmy fotowoltaiczne.

"To pierwszy i najważniejszy krok. Dla nas najistotniejsze jest to, że przeważyła wola mieszkańców. To świadectwo społecznego poparcia dla ochrony terenów, które są związane z dobrem światowego dziedzictwa UNESCO. Drugim krokiem będą zmiany w prawie miejscowym, czyli de facto w planie zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku także zamierzamy wesprzeć gminę Ćmielów, aby odpowiednio zabezpieczyć wartości kulturowe krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego" – podkreślił dr Andrzej Przychodni.

Neolityczne kopalnie 

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. Prehistoryczne kopalnie pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (działały między IV a II tysiącleciem p.n.e.). W Krzemionkach zlokalizowano ok. 4 tys. szybów połączonych siecią chodników. Szyby mają do dziewięć metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi. Wyrabiane potem krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń.

Najgłębsze i największe ze znanych w Krzemionkach kopalń, a jednocześnie najbardziej zaawansowane pod względem technicznym, osiągały głębokość 9 m, a odległość od szybu do najdalej wysuniętych przodków wynosiła ponad 20 metrów. Powierzchnia podziemnych wyrobisk w tych kopalniach dochodzi do kilkuset metrów kwadratowych.

"Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego", jako 16. obiekt z Polski, 6 lipca 2019 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

PAP/im

Czytaj także

Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO. Od pomysłu do wpisu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 09:14
- Można powiedzieć, że pomysł zrodził się już ponad 20 lat temu. Natomiast sama procedura trwała w naszym przypadku 5 lat od momentu przygotowania wstępnego wniosku na listę inicjatywną, poprzez przygotowanie właściwego wniosku z niezbędnymi załącznikami i na procesie oceny kończąc - mówił w Dwójce Artur Jedynak z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minęło sto lat od odkrycia prehistorycznych Kopalni Krzemionkowskich

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 12:57
Trzy lata temu na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Odkryte w 1922 roku przez prof. Jana Samsonowicza pod Ostrowcem Świętokrzyskim neolityczne kopalnie krzemienia dają unikatowe świadectwo tradycji kulturowej i stanowią wybitny przykład zespołu obiektów techniki i krajobrazu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy archeolodzy odkryli nietypowy budynek sprzed ponad 8 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 14:31
Dużą budowlę wykonaną z cegieł mułowych, w której spotykali się mieszkańcy jednego z najstarszych miast świata, odkryli polscy archeolodzy w Çatalhöyük w centralnej Anatolii w Turcji. Powstała pod koniec jego istnienia, ponad 8 tys. lat temu.
rozwiń zwiń