Historia

Forma Urbis, antyczny marmurowy plan Rzymu, wystawiony po raz pierwszy od stu lat

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 05:40
Po raz pierwszy od stu lat w Rzymie można oglądać od piątku zachowane do naszych czasów fragmenty Forma Urbis, czyli monumentalnego, wykonanego w marmurze planu tego miasta, pochodzącego z początku III wieku naszej ery. W parku archeologicznym Celio inauguruje działalność muzeum Forma Urbis.
Forma Urbis w nowym muzeum
Forma Urbis w nowym muzeumFoto: Nur Photo/East News/ANDREA RONCHINI

Plan starożytnego Rzymu z czasów cesarza Septymiusza Sewera miał imponujące rozmiary: 18 na 13 metrów i został wykuty na około 150 marmurowych płytach. Zaznaczono na nich budynki publiczne i prywatne domy, ulice.

Umieszczony był na ścianie Świątyni Pokoju, która obecnie stanowi część bazyliki świętych Kosmy i Damiana w rejonie Forum Romanum.

Jedyny taki zabytek

W średniowieczu Forma Urbis powoli ulegała zniszczeniu, a marmurowe fragmenty wykorzystywane były jako materiały budowlane. W XVI wieku odnaleziono już tylko pozostałości.

Do naszych czasów przetrwało około 10 procent całości; to około tysiąca fragmentów z marmuru. Przechowywano je w Pałacu Konserwatorów w Muzeach Kapitolińskich.

To jedyny w skali światowej taki zabytek starożytności.

W nowym muzeum Forma Urbis na wzgórzu Celio (Celius) w sugestywny sposób wystawione zostały wraz z zachowanymi elementami także materiały epigraficzne i architektoniczne.

Czytaj także:

Pierwszy raz od stu lat

Elementy gigantycznego i pierwszego takiego planu Rzymu zostały wystawione po stu latach.

Od 1903 do 1924 roku można je było oglądać w ogrodzie Pałacu Konserwatorów. Potem niektóre fragmenty prezentowano jeszcze do 1939 roku.

- Nowe muzeum wzbogaca nasze miasto i czyni je jeszcze piękniejszym i bardziej atrakcyjnym - powiedział burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

PAP/Sylwia Wysocka/bm

Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Turcji odkryto dwa tysiące pieczęci używanych przez urzędników starożytnego Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:30
Gliniane żetony z odciskami, które przed wiekami służyły do pieczętowania oficjalnych rzymskich dokumentów, zostały odnalezione na terenie wykopalisk w ruinach dawnego archiwum miejskiego w Doliche w południowej Turcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 09:30
O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
rozwiń zwiń