Polskie Radio
Section05
zdjęcia satelitarne

W Afganistanie dochodzi do dewastacji stanowisk archeologicznych na ogromną skalę

Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego na podstawie analizy zdjęć satelitarnych alarmują, że w Afganistanie dochodzi do rozjeżdżania buldożerami oraz grabieży dziesiątek starożytnych stanowisk archeologicznych. Najwięcej przypadków potwierdzono na północy kraju, w okolicach miasta Balch na równinie Baktrii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Afganistan talibowie HISTORIA satelita zdjęcia satelitarne

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym Bliski Wschód starożytność zimna wojna zdjęcia satelitarne odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne NAUKA archeologia

"To historyczny dzień". NASA pokazała pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Webba

NASA wraz z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem wspólnie zaprezentowali w Białym Domu pierwsze, historyczne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. "To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano" - poinformowała NASA. Jak dodano, "pokazuje ono światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA kosmos NASA zdjęcia satelitarne Marek Wałkuski

"Foreign Affairs": zdjęcia z komercyjnych satelitów zmieniają przebieg wojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie pokazuje, że zdjęcia z komercyjnych satelitów radykalnie zmieniają krajobraz informacyjny i działania wywiadowcze - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs" i wskazuje, że już wypłynęły one na politykę USA wobec Ukrainy i sam przebieg wojny. - Sytuacja wywiadowcza jest zupełnie inna niż była w przeszłości - potwierdza były wiceszef brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI), Paul Rimmer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 satelita zdjęcia satelitarne Europa kosmos

Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka mapy mapa podróże turystyka internet online kamera zdjęcia zdjęcia satelitarne google Poznań Indonezja wirtualizacja

"Potwierdziliśmy działanie instrumentów, czas na łapanie ostrości". Teleskop Webba wykonał pierwsze zdjęcia

Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcia gwiazdy, a także swoje "selfie". Opublikowała je NASA, o czym poinformowała m.in. amerykańska telewizja Fox News. Jak wyjaśniła Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej "mozaikowy obraz pomógł zespołowi obsługującemu naziemnie teleskop Webba ustalić, że instrument tzw. NIRCam może zbierać światło z ciał niebieskich".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos gwiazdy astronomia zdjęcia zdjęcia satelitarne NASA układ słoneczny fotografia