Historia

Lubelskie: denary, krajcary i ołowiane plomby - zabytkowe znalezisko w okolicach Krasnobrodu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:40
Denar z czasów Rudolfa II Habsburga z 1612 roku, miedziane krajcary austro-węgierskie czy ołowiana plomba handlowa z Rosji Carskiej z przełomu XIX i XX wieku - to tylko niektóre znaleziska odkryte w okolicach Krasnobrodu w województwie lubelskim. Odkrycia dokonał Leszek Miszczyszyn współpracujący z zamojską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Znaleziony przez niego srebrny denar to nietypowa i rzadko występująca na Lubelszczyźnie moneta. Z kolei miedziane krajcary zostały wybite za czasów panowania cesarzowej Marii Teresy w 1773 roku oraz cesarza Franciszka II w 1800 roku.

- To artefakty, które mówią o naszej wspólnej przeszłości. Zadziwiające jest to, że tuż pod naszymi nogami możemy znaleźć przedmioty, które świadczą o przeszłości tych ziem - skomentował odkrycie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Dariusz Kopciowski.

Wśród znalezisk jest także półgrosz polski - miedziana moneta z 1768 roku wybita za czasów panowania Stanisława II Augusta - ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanisław II August panował w latach 1764-1795.

Odkrycia, wśród których są również żelazne okucia butów używane od XVI do XIX wieku, pamiątkowy medalik z Austro-Węgier z 1900 roku oraz miedziany guzek do kontusza z okresu XVII-XVIII wieku, zostaną przekazane do Muzeum Zamojskiego. 

AR/PR Lublin/Ewelina Kwaśniewska/bm

Czytaj także

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: Odkryto krzemienny grot włóczni z epoki brązu. "Znalezisko ma charakter unikatowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
W Lubyczy Królewskiej w województwie lubelskim odkryto grot włóczni wykonany z krzemienia. Zdaniem badaczy wyjątkowe znalezisko liczy niemal cztery tysiące lat. To kolejne tego typu odkrycie w tym regionie w ostatnim czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 09:30
O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
rozwiń zwiń