Historia

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
Krzemienne narzędzia z czasów prehistorycznych (zdjęcie ilustracyjne)
Krzemienne narzędzia z czasów prehistorycznych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

mid-23124156.jpg
Odkrycia z przeszłości na Starym Rynku w Łodzi. "Dawna studnia", "średniowieczna droga"

O znalezisku zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim (województwo lubelskie) poinformował Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Opowiadał też o odkrywcy narzędzi, który pragnie pozostać anonimowy. – Podczas przekazywania zabytków stwierdził, że Dereźnia Solska nie może być gorsza od Dereźni Majdańskiej i też powinna mieć swoje stanowisko archeologiczne. Wiosną ubiegłego roku młody chłopiec znalazł na polach Dereźni Majdańskiej wiórowiec krzemienny – wyjaśnił ekspert.

forum-0428857927 kultura łużycka 1200.jpg
W powiecie chełmińskim odkryto miejsce składania ofiar sprzed 2500 lat

Obiekty wykonano z krzemienia wołyńskiego, posiadającego ciemnoszarą barwę z jaśniejszymi plamami. – Są to najprawdopodobniej wyroby wykonane przez neolityczną ludność kultury pucharów lejkowatych i mogą być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą – mówił Wiesław Koman. Archeolog zapowiedział, że obiekty zostaną przekazane do Muzeum w Biłgoraju.

Naukowiec stwierdził, że odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim świadczy o tym, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładano, ale rozwijało się tu również osadnictwo.

kropki Lascaux forum-0450701091.jpg
Archeolog-amator pomógł złamać jaskiniowy szyfr sprzed 20 tysięcy lat

– Weryfikacja powierzchniowa terenu odkrycia narzędzi krzemiennych nastąpi wczesną wiosną, gdy umożliwią to warunki pogodowe. Być może dojdzie do odnalezienia kolejnych ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych, np. narzędzi krzemiennych, fragmentów naczyń glinianych – wyraził nadzieję Wiesław Koman.

Wcześniej - również na terenie powiatu biłgorajskiego - znaleziono podczas poszukiwań inne zabytki archeologiczne. Były to wczesnośredniowieczne militaria, m.in. żelazne groty dwuzadziorowych strzał do łuku, liściowaty grot włóczni, czterograniasty bełt do kuszy, żelazną ostrogę.

PAP/mc

Czytaj także

Naukowcy znaleźli dowód na to, że ospa męczyła ludzkość od ponad 3500 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:33
Ospa była kiedyś jedną z najbardziej wyniszczających chorób ludzkości, ale jej pochodzenie było owiane tajemnicą. Do niedawna historycy medycyny byli skazani na przypuszczenia oparte na źródłach. Badacze dostarczyli dowodów, że wirus narodził się w starożytności.
rozwiń zwiń