Historia

Lubelskie. Skarb z epoki brązu przeleżał na łące 2500 lat. "Sensacyjne znalezisko"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 05:45
Wykonane z brązu ozdoby odnalazł poszukiwacz w Czernięcinie Poduchownym. Wśród 13 odkrytych artefaktów są m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki i bransolety - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Archeolog z zamojskiej delegatury WUOZ w Lublinie Wiesław Koman poinformował, że znaleziska dokonał Łukasz Jabłoński, który w styczniu tego roku prowadził poszukiwania z wykrywaczem metali na łące w Czernięciynie Poduchownym (gmina Turobin). Już podczas pierwszego wyjścia w teren Jabłoński odkrył zespół 13 ozdób wykonanych z brązu, które zalegały ok. 20-25 cm pod ziemią.

- Zaraz po wydobyciu zabytków z ziemi pan Łukasz przekazał telefonicznie do urzędu konserwatorskiego w Zamościu informację o znalezisku wraz z fotografiami miejsca odkrycia i odkrytych przedmiotów – wskazał Wiesław Koman dodając, że oczyszczone i zapakowane próżniowo zabytki archeologiczne poszukiwacz przekazał do zamojskiej delegatury WUOZ.

Co składa się na odkrycie z Czernięcina Poduchownego?

Mówiąc o znalezionych ozdobach z brązu wymieniono:

  • dwie szpile o długości 15,5-16,4 cm;
  • fragmentarycznie zachowaną ozdobną tarczkę o średnicy 11,6 cm do mocowania na ubraniu;
  • dwa koliste nagolenniki o średnicach po 11,9 cm, wykonane z grubego drutu brązowego o średnicy 1 cm i ze zdobieniami;
  • cztery masywne bransolety o średnicach po 7,5 cm i po 2,8 cm szerokości zwoju ze zdobieniem w postaci nacinanej jodełki i poprzecznych linii;
  • dwie bransolety o średnicach po 7 cm;
  • fragment kolca ozdobnej szpili rurkowatej o długości 12 cm i średnicy 0,5 cm, zdobionej karbowaniem.

Sensacyjne znalezisko

Konserwator przekazał, że ozdoby pochodzą z okresu kultury łużyckiej i są datowane na jej schyłkowy okres funkcjonowania, czyli ok. 550-400 lat p.n.e.

- Znalezisko jest tym bardziej sensacyjne, gdyż ozdoby kultury łużyckiej odnajdywano w tym regionie bardzo rzadko i były to jedynie pojedyncze przedmioty lub ich niewielkie fragmenty, a tu mamy cały ich zespół – przekazał.

Jak dodał, zabytki mają "ogromne znaczenie poznawcze i naukowe oraz konserwatorskie dla archeologów, w kontekście analizy osadnictwa ludności tej kultury w tym rejonie, jak i całej Lubelszczyzny".

Czytaj także: 

Poinformował, że oprócz niego oględzin znaleziska dokonali: dr Józef Niedźwiedź i dr Konrad Grochecki.

Koman podał, że znalezisko utrzymywane było w tajemnicy do czasu archeologicznego przebadania miejsca odkrycia i zabezpieczenia terenu przed nielegalnymi poszukiwaniami.
Jak poinformował, zabytki przekazano do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, które zleciło wykonanie ich konserwacji i specjalistycznych analiz.

PAP/bm

Czytaj także

Ślad bursztynowego szlaku? Szwedzcy naukowcy znaleźli monety z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:50
Archeolodzy z Uniwersytetu Södertörn odnaleźli dwie srebrne rzymskie monety z II wieku n.e. na niezamieszkanej wyspie Gotska Sandön nieopodal Gotlandii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Odkryto szczątki kolejnych trzech ofiar erupcji Wezuwiusza i dwie ściany pokryte freskami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 05:40
Szkielety, których zdjęcia pokazano 29 maja br. należą do dwóch dorosłych kobiet i dziecka w wieku od 3 do 4 lat, którzy zginęli, szukając schronienia przed trzęsieniem ziemi w 79 roku, które towarzyszyło erupcji Wezuwiusza - poinformowała w poniedziałek stacja "Rai News".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria. Znaleziono być może najstarszy zabytek zapisany cyrylicą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:45
W ruinach twierdzy Bałyk Dere we wschodniej Bułgarii archeolodzy znaleźli datowany na połowę X wieku napierśnik średniowiecznego woja, na którym jest napis cyrylicą; może to być najstarszy artefakt z tym systemem pisma - poinformował portal Livescience.com.
rozwiń zwiń