Historia

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
Krzemienny grot odkryty w Potoku Górnym w powiecie biłgorajskim
Krzemienny grot odkryty w Potoku Górnym w powiecie biłgorajskimFoto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Odkrycia cennych artefaktów dokonał rolnik z miejscowości Potok Górny (pow. biłgorajski) podczas oceny świeżo wykonanej orki pola. Znalezione przedmioty zostały przekazane archeologowi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Siekiera sprzed 5 tysięcy lat

Fragment dużych rozmiarów czworościennej siekiery "wykonany został z krzemienia świeciechowskiego, posiada szaro-brązowawą barwę oraz różnej wielkości białawe kropki i plamki".

- Wszystkie powierzchnie siekiery posiadają jedynie niewielkie ślady gładzenia. Zachowana długość siekiery wynosi ok. 11 cm, jej największą grubość zmierzoną przy obuchu można ocenić na 4 cm, natomiast największa szerokość mierzona w miejscu złamania wynosi 6 cm - poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Dodał, że "obuch siekiery uformowany jest w czworokąt o wymiarach 3,4 cm x 3 cm, a jej profil jest klinowaty".

- Według prof. dr hab. Jerzego Libery, wybitnego specjalisty od epoki kamienia, przekazana siekierka jest wytworem ludności kultury ceramiki sznurowej – poinformowano w komunikacie.

Kultura ceramiki sznurowej datowana jest na trzecie tysiąclecie p.n.e., zatem znalezisko to ma obecnie około 5 tysięcy lat.

Krzemienny grot

Drugim przedmiotem odkrytym na polu w Potoku Górnym jest "w całości zachowany krzemienny grot do oszczepu lub włóczni z wyraźnie zaakcentowanym trzonkiem, który był umieszczany w długim drzewcu tej broni”. Całkowita długość grotu wynosi 12 cm, a największa szerokość ostrza sięga 4,5 cm. Przedmiot wykonany jest z krzemienia wołyńskiego.

- Analiza typologii tego typu narzędzi krzemiennych i technologii ich wyrobu pozwala stwierdzić, że jest to niewątpliwie narzędzie – broń, wykonana w pierwszej połowie drugiego tysiąclecia przed naszą erą - przekazał Dariusz Kopciowski i dodał, że zdaniem prof. dr hab. Jerzego Libery przedmiot należy łączyć z kulturą mierzanowicką. - A więc skromnie licząc, grot przeleżał w ziemi minimum 3,5 tysiąca lat.

***

Zdaniem Dariusza Kopciowskiego odkrycie kolejnych zabytków w tej okolicy świadczy o tym, że "teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy".

- Rozwijało się tu również osadnictwo, którego intensywność dopiero zaczynamy rozpoznawać - ocenił.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że teren odkrycia zabytkowych przedmiotów będzie poddany dalszym badaniom, a wydobyte przedmioty trafią do Muzeum w Biłgoraju.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Nauka w Polsce/Gabriela Bogaczyk/th


Czytaj także

W powiecie chełmińskim odkryto miejsce składania ofiar sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Dziesiątki ozdób wykonanych z brązu: naszyjniki, bransolety, nagolenniki, ozdobne szpile, a także liczne ludzkie kości to zdaniem archeologów pozostałości po rytuałach ofiarnych dokonywanych w tym miejscu dwa i pół tysiąca lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Odnaleziono część zaginionej kolekcji sztuki starożytnej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:45
W Kluczkowicach w powiecie opolskim w województwie lubelskim odnaleziono część zaginionej kolekcji starożytnych dzieł sztuki rodziny Kleniewskich. To m.in. figurki przedstawiające bogów rzymskich i egipskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Dolny. W synagodze odkryto historyczną dekorację

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 05:40
Historyczną dekorację malarską z motywami roślinnymi odkryto w trakcie prac restauratorskich w synagodze w Kazimierzu Dolnym. Ornament znajduje się nad pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku portalem w sali modlitw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto nieznaną średniowieczną wieżę. "Jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Lubelszczyźnie"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:40
W trakcie prac archeologicznych na terenie zespołu pobernardyńskiego w Lublinie archeolodzy natrafili na fundamenty wieży z epoki średniowiecza. Zdaniem badaczy budowla mogła stanowić część dawnego systemu obronnego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin. Odnaleziono pozostałości średniowiecznej baszty

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 05:33
Archeolodzy prowadzący badania kamienicy przy ul. Jezuickiej na lubelskim Starym Mieście znaleźli pozostałości średniowiecznej baszty. "To znaczące odkrycie" – powiedział PAP lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.
rozwiń zwiń