Historia

Lubelskie: Odkryto krzemienny grot włóczni z epoki brązu. "Znalezisko ma charakter unikatowy"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
W Lubyczy Królewskiej w województwie lubelskim odkryto grot włóczni wykonany z krzemienia. Zdaniem badaczy wyjątkowe znalezisko liczy niemal cztery tysiące lat. To kolejne tego typu odkrycie w tym regionie w ostatnim czasie.
Krzemienny grot włóczni odkryty w Lubyczy Królewskiej w powiecie tomaszowskim
Krzemienny grot włóczni odkryty w Lubyczy Królewskiej w powiecie tomaszowskimFoto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

O dokonaniu odkrycia poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Nienaruszony krzemienny grot został odnaleziony podczas rozsuwania ziemi, którą dostarczono na jedną z posesji w Lubyczy Królewskiej (w pow. tomaszowskim) w celu wyrównania terenu. Na razie nie jest znane miejsce, z którego pobrano ziemię z zabytkowym artefaktem. 

- Sprawę będziemy dalej rozpoznawać – zapowiedział Dariusz Kopciowski.

"Grot jest zachowany w całości"

Jak przekazał konserwator całkowita długość grotu wynosi 18 cm, jego największa szerokość przekracza 6 cm, natomiast grubość ostrza to niemal 1 cm. Pomiędzy ostrzem (o długości 12 cm) a trzpieniem (6 cm) służącym do osadzenia grotu na drzewcu, widoczne są półkoliste wcięcia, wykonane w celu lepszego i bardziej stabilnego mocowania ostrza za pomocą sznura.

Wstępnej oceny zabytku na podstawie fotografii dokonał prof. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Badacz podkreślił unikatowy charakter tego znaleziska, bowiem - jak podano w komunikacie - tego typu groty są bardzo rzadko znajdywane na powierzchni gruntu.

- Częściej występują w zwartych zespołach grobowych jako dary grobowe dla osoby zmarłej. Być może w tym przypadku jest tak samo, gdyż nie znamy rzeczywistego kontekstu znaleziska. Poza tym grot jest zachowany w całości, bez jakichkolwiek śladów użytkowania i zniszczeń (nie ma odłamań, pęknięć, ani wykruszeń), co mogłoby potwierdzać tę hipotezę – wyjaśnił w komunikacie Dariusz Kopciowski.

Wytwór rąk wybitnego specjalisty

Ze wstępnej analizy wynika, że grot wykonano z krzemienia wołyńskiego o ciemnoszarej barwie z przebarwieniami beżowo-popielatymi. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że zabytek można przypisać ludności kultury mierzanowickiej i datować na wczesny okres epoki brązu, czyli ok. 1990-1750 lat p.n.e. Zasięg terytorialny tej kultury zajmuje duże tereny Polski południowej, środkowej i wschodniej, aż po zachodnią Ukrainę (Wyżyna Wołyńska).

- Grot zapewne został wykonany przez wybitnego specjalistę zajmującego się wytwarzaniem tego typu narzędzi, znającego bardzo dobrze strukturę i właściwości surowca, na którym pracował, gdyż jedno niewłaściwe uderzenie przy obróbce i kształtowaniu krzemiennego narzędzia mogło spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia lub pęknięcia, co niweczyło wielogodzinną pracę wytwórcy – czytamy w komunikacie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Po wykonaniu specjalistycznych badań, odnaleziony grot włóczni trafi do Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

***

To nie jedyne wyjątkowe odkrycie na tym terenie dokonane w ostatnim czasie. W październiku br. w miejscowości Potok Górny (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) podczas prac rolnych odkryty został grot oraz fragment siekiery. Wykonane z krzemienia przedmioty liczą kolejno ok. 3,5 oraz 5 tysięcy lat. Natomiast na początku 2023 roku w Dereźni Solskiej (również pow. biłgorajski) wydobyto z ziemi krzemienne narzędzia datowane na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

PAP/Gabriela Bogaczyk/th

Czytaj także

Odkrycia z przeszłości na Starym Rynku w Łodzi. "Dawna studnia", "średniowieczna droga"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 05:40
Pozostałości średniowiecznej drogi, dawnej studni publicznej, okopu z II wojny światowej oraz wiele zabytków ruchomych będących świadectwem historii Łodzi odnaleźli archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego podczas prac poprzedzających generalny remont Starego Rynku w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: Zamiast części od traktora garniec z monetami. Niezwykłe znalezisko pod Parczewem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 05:45
Około 1000 miedzianych szelągów znalazł przypadkiem na swoim podwórku mieszkaniec jednej z miejscowości we wschodniej Polsce. Monety datowane są na połowę XVII wieku znajdowały się w ukrytym pod ziemią ceramicznym garnku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Skarb z epoki brązu przeleżał na łące 2500 lat. "Sensacyjne znalezisko"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 05:45
Wykonane z brązu ozdoby odnalazł poszukiwacz w Czernięcinie Poduchownym. Wśród 13 odkrytych artefaktów są m.in. szpile do mocowania na odzieży, nagolenniki i bransolety - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
rozwiń zwiń