Historia

Najstarszy chleb na świecie. Niezwykłe odkrycie w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej osadzie Çatalhöyük w środkowej Turcji odnaleziono najstarszy chleb na świecie. Eksperci oceniają wiek bochenka na 8600 lat - podała we wtorek agencja Anatolia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Scorpp

- Na podstawie obserwacji, analizy i datowania możemy stwierdzić, że to znalezisko jest najstarszym chlebem na świecie - ogłosił Ali Umut Turkcan, profesor na Uniwersytecie Anadolu i szef komisji wykopaliskowej.

- Dzięki dokładnej dokumentacji małe, okrągłe, gąbczaste znalezisko w rogu pieca zostało zidentyfikowane jako chleb. Fakt, że konstrukcja (pieca) została pokryta cienką warstwą gliny, pozwolił na zachowanie wszystkich pozostałości organicznych, zarówno drewna, jak i chleba - zauważył turecki badacz.

Odkrycie w jednym z najstarszych miast na świecie

Starożytne siedlisko Çatalhöyük, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odkryto w 1958 roku. Wykopalisko dostarczyło wyjątkowego wglądu w osadnictwo z epoki neolitu i chalkolitu (epoki miedzi), którego początki sięgają około 7400 roku p.n.e. - przypomniały tureckie media.

W połączonych ze sobą domach z cegły i z drzwiami na dachu mieszkało ok. 8 tys. ludzi. Niedawno w jednym z tych domów odkryto konstrukcję pieca wraz ze śladami nasion pszenicy, jęczmienia i grochu.  

Czytaj także:

Historia Çatalhöyük

Pierwsze prace wykopaliskowe w Çatalhöyük przeprowadził Brytyjczyk - James Mellaart w latach 60. XX wieku. Badania wznowiono dopiero w 1993 roku. Międzynarodowym zespołem pokierował prof. Ian Hodder ze Stanford University. W projekcie od 2001 roku uczestniczą także polscy naukowcy.

Çatalhöyük było zamieszkiwane nieprzerwanie przez 1200 lat pomiędzy 7200 a 6000 rokiem p.n.e. Szacuje się, że w okresie swego największego rozkwitu gęsto zabudowane osiedle o powierzchni kilkudziesięciu hektarów zasiedlało ok. 6000 mieszkańców. Było jednym z pierwszych znanych nam miast. Zamieszkiwała je społeczność rolnicza. Stanowisko zasłynęło dzięki malowidłom, którymi dekorowano ściany domostw i innym plastycznym dekoracjom wewnątrz domostw. Przedstawiały postaci ludzkie, zwierzęce i motywy geometryczne.

PAP/bm

Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
rozwiń zwiń