Historia

Janusz Szpotański - siła ironii i drwiny

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 06:00
Człowiek niezwykłego intelektu i odwagi. "Komunistycznej władzy, odpowiedzialnej za degenerację polskiej rzeczywistości, rzucił w twarz to, co się jej należało – wyzwisko" – pisał o Szpocie Antoni Libera.
Audio
  • "Gnom to był Gomułka". Rozmowa z Januszem Szpotańskim z 1987 roku: wydarzenia marcowe, napaść Gomułki, okoliczności powstania "Cichych i Gęgaczy"
Janusz Szpotański, źr. PR
Janusz Szpotański, źr. PR

13 października mija 11 lat od śmierci Janusza Szpotańskiego (ur. 12 stycznia 1929 r.). Dla przyjaciół i wyznawców Szpot: poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji. Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki - zaprowadziła Autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

 - Warto czytać od nowa twórczość Szpotańskiego, bo był on elementem historii PRL-u. Władysław Gomułka oskarżał Szpota o to, że działa na szkodę PRL-u, na szkodę partii. Jeśli jeden Szpot recytując swoją twórczość po domach był zagrożeniem dla partii i dla systemu prawnego PRL-u to, co to była za partia i co to był za system prawny? - tak o Januszu Szpotańskim i jego twórczości w specjalnym wywiadzie dla serwisu szpot.polskieradio.pl mówił Jerzy Kisielewski.

W serwisie specjalnym szpot.polskieradio.pl prezentujemy filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika oraz wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia również niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.

Więcej o niezwykłej postaci, jaką był Janusz Szpotański dowiecie się odwiedzając serwis szpot.polskieradio.pl.

Czytaj także

Szpot.polskieradio.pl - satyryk skazany za "operę"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 07:33
Pierwsze, większe dokonanie literackie Janusza Szpotańskiego, trzyaktowa opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" przyniosło mu nie tylko rozgłos i powodzenie, ale także ściągnęło na niego poważne kłopoty..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpot - człowiek z charakterem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 07:00
Janusza Szpotańskiego - charakteryzował niezwykły intelekt, cięty język i ciężki żart. Był człowiekiem niezwykle ciepłym i wiernym w przyjaźni. Zawsze można było na niego liczyć – tak wspominają go przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz wyrafinowanych wyzwisk

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 10:34
Gomułka nazwał go "człowiekiem o moralności alfonsa" - nie mógł znieść jego szyderstw i kpin.
rozwiń zwiń