X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Szpot - człowiek z charakterem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 07:00
Janusza Szpotańskiego - charakteryzował niezwykły intelekt, cięty język i ciężki żart. Był człowiekiem niezwykle ciepłym i wiernym w przyjaźni. Zawsze można było na niego liczyć – tak wspominają go przyjaciele.
Janusz Szpotański, źr. PR
Janusz Szpotański, źr. PR

- Rozmowa z nim była przyjemnością, dlatego, że potrafił świetnie analizować sytuację polityczną, ale również sypał anegdotami dotyczącymi życia towarzyskiego, swojej przeszłości, swojego pobytu w więzieniu. Był taką kopalnią wiedzy historycznej o opozycji warszawskiej – tak Janusza Szpotańskiego wspomina jego przyjaciel Bogusław Sonik. - Był bezlitosny w ocenach swoich przyjaciół. Potrafił opowiadać o nich złośliwe anegdoty. Był wierny w przyjaźni. Zawsze można było na niego liczyć – dodaje.

Bogusław Sonik Janusza Szpotańskiego poznał jesienią 1977 roku.  W specjalnym wywiadzie dla serwisu szpot.polskieradio.pl Bogusław Sonik opowiada między innymi o tym, jak Szpot miał wystąpić w "Piwnicy pod Baranami".  – Liczyliśmy na to. Poszliśmy na spektakl. Piotr Skrzynecki obiecał Szpotańskiemu, że wystąpi. Program się skończył, Szpotański nie wystąpił – wspomina Sonik. - Ponieważ atmosfera była sympatyczna to poszliśmy razem ze Skrzyneckim do Chylińskiego, do pokoju Szpotańskiego i tam dalej toczyła się pogawędka, biesiada.  Następnego dnia okazało się, że Szpot z zemsty wsypał Skrzyneckiemu do kapelusza całą popielniczkę petów. Kiedy ten wychodził i zakładał kapelusz te pety i popiół zsunęły się na twarz Skrzyneckiego – odtwarza wydarzenia Bogusław Sonik.

Inną ciekawą opowiastką na temat charakternego Szpota jest ta, w której jedna z dziennikarek prosiła go o wywiad do RFI. - Szpot, który był skrajnym liberałem uważał, że za pracę trzeba płacić zapytał: ale co ja z tego będę miał? Dziennikarka odparła: Sławę, panie Januszu, sławę. Na co Szpot odpowiedział: Sławę to ja już mam, potrzebuję pieniędzy. To był cały Janusz – kwituje Sonik.

W serwisie specjalnym szpot.polskieradio.pl prezentujemy filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Kisielewskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika oraz wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia również niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.

Dla przyjaciół i wyznawców Szpot to poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji. Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki -  zaprowadziła Autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

13 października mija 11 lat od śmierci Janusza Szpotańskiego (ur. 12 stycznia 1929 r.)

Więcej o niezwykłej postaci, jaką był Janusz Szpotański dowiecie się odwiedzając serwis szpot.polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpot.polskieradio.pl - serwis o Januszu Szpotańskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 07:00
Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"RWE było antidotum na komunistyczne kłamstwo"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 14:40
Dziś mija 60. rocznica nadania z Monachium pierwszej polskojęzycznej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były opozycjonista okazał się majorem SB

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 10:17
Marian Kotarski, dyrektor Oficyny Wydawniczej Rytm, laureat m.in. medalu "Za zasługi dla Obronności Kraju” i tytułu honorowego Rycerza Klio, to w rzeczywistości funkcjonariusz SB Marian Pękalski – informuje "Uważam Rze”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były opozycjonista nie dostanie zadośćuczynienia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 18:13
Białostocki sąd uznał, że przyznane Mirosławowi Basiewiczowi przez Sąd Okręgowy w Suwałkach 300 tysięcy jest rażąco niewspółmierne w stosunku do podobnych wyroków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs IPN: codzienność PRL-u pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 07:37
Jeszcze tylko do piątku można nadsyłać dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia dotyczące lat 80. minionego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siepacz" odebrał honory. Opozycjoniści: skandal!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 11:32
Gen. Kazimierz Dudek, który "wsławił się" brutalnością w zwalczaniu opozycji w PRL, został pochowany z najwyższymi państwowymi honorami - donosi "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słomka dostanie 40 tys. za niesłuszny areszt

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:31
Wyrok w sprawie opozycjonisty internowanego w stanie wojennym zapadł przed katowickim Sądem Okręgowym.
rozwiń zwiń