Historia

Gary Cooper i Audrey Hepburn z życzeniami

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 07:00
Posłuchaj czego życzyli Polakom na święta. – Jestem bardzo szczęśliwa, że mam możliwość przesłać Państwu, płynące z głębi serca, życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Niech upłyną w ciepłej, radosnej i pełnej spokoju atmosferze – mówiła popularna aktorka.
Audio
  • Ekipa Rozgłośni Polskiej RWE w grudniu 1956 r. odwiedziła studio pod Paryżem, w którym kręcono sceny do filmu "Love in the Afternoon". Do rozmowy udało się zaprosić reżysera Billy'ego Wildera oraz odtwórców głównych ról (25.12.1956)
Gary Cooper, Billy Wilder, Audrey Hepburn and Maurice Chevalier na planie filmu Love in the Afternoon, 1957. (Archival Cinema - Studio Film and Publicity Stills). PAPPhotoshot
Gary Cooper, Billy Wilder, Audrey Hepburn and Maurice Chevalier na planie filmu "Love in the Afternoon", 1957. (Archival Cinema - Studio Film and Publicity Stills). PAP/Photoshot

Ekipa Rozgłośni Polskiej RWE w grudniu 1956 r. odwiedziła Studio de Boulogne pod Paryżem, w którym Billy Wilder kręcił sceny do filmu "Love in the Afternoon". Na planie, przestawiającym apartament w słynnym paryskim hotelu "Ritz", z pięknie oddaną wieczorną perspektywą Placu Vendôme za oknami, znajdują się w tej chwili dwie osoby: Gary Cooper i młoda, utalentowana aktorka Audrey Hepburn, znana polskiej publiczności z filmu "Rzymskie wakacje".

Autorowi audycji udało się zaprosić do rozmowy zarówno amerykańskiego reżysera, jak i odtwórców głównych ról. I oto zbliża się do naszego mikrofonu ulubieniec publiczności filmowej całego świata, weteran filmu amerykańskiego, "duży chłopiec z Montany" – Mr Gary Cooper: Życzę wszystkim Wesołych Świąt  i Szczęśliwego Nowego Roku - mówił aktor.

Zaskoczeniem było to, co miał do powiedzenia Billy Wilder: Wiele osób sądzi, że urodziłem się w Ameryce, ale to nie jest prawda - powiedział reżyser. Urodziłem się w Austrii, a moja babcia była Polką. Spędziłem kilka lat, jako mały chłopiec, w jej rodzinnym domu w Zakopanem, w Tatrach. Wciąż utrzymuję kontakt z krewnymi w Polsce. Niektórzy mieszkają w Warszawie, część osób żyje w Łodzi, mieście które znam dość dobrze, ponieważ odwiedzałem Łódź w 1929 r., jeszcze przed II wojną światową. Najbardziej jednak lubię i najlepiej znam Kraków, który jest najpiękniejszym miastem na świecie, Tu spędziłem jednego roku całe lato, szczególnie utkwił mi w pamięci Wawel.

Posłuchaj, jakie życzenia za pośrednictwem Rozgłośni Polskiej RWE słali Polakom gwiazdy światowego kina.

Kolęd i pastorałek możesz posłuchać na "moje.polskieradio.pl">>>

bs

Czytaj także

Ambasador USA śpiewa "All I want for Christmas"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:17
Stephen Mull oraz amerykańscy i polscy pracownicy ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie nakręcili świąteczny klip.
rozwiń zwiń