X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

John Glenn – bohater Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 07:00
- Zapowiedziane na jutro wystrzelenie amerykańskiego astronauty płk Johna Glenna z Przylądka Canaveral na Florydzie zostało odwołane - relacjonował reporter radia amerykańskiego.
Audio
  • John Glenn w kosmosie - fragm aud. "7 dni z kraju i ze świata"
John Glenn wchodzi do kapsuły Friendship-7, aby rozpocząć swój historyczny lot. 20.02.1962. Źr.: NASA.gov.
John Glenn wchodzi do kapsuły Friendship-7, aby rozpocząć swój historyczny lot. 20.02.1962. Źr.: NASA.gov.

Z rejonu Atlantyku doniesiono o porywistych wiatrach i wzburzonym morzu, szczególnie w okolicy Bermudów, gdzie miał lądować zasobnik. Napięcie w ekipie przygotowującej start statku kosmicznego Merkury 6 rosło. Wystrzelenie rakiety przekładano parokrotnie.
- Naukowcy zaczynają się zastanawiać, czy po kilku odwołanych próbach, płk. Glenn będzie mógł w ogóle poszybować w przestworza – mówił spiker Polskiego Radia w audycji ”7 dni w kraju i na świecie”, nadanej 17 lutego 1962 r. - Ciągłe oczekiwanie musiało przecież osłabić jego odporność psychiczną i nerwową.
Ale 20 lutego 1962 r. John Glenn wystartował z Przylądka Canaveral na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Kapsuła, w której leciał nosiła nazwę Friendship-7. Podróż trwała 4 godziny i 55 minut i 23 sekundy. W tym czasie płk John Glenn trzykrotnie obleciał Ziemię. Został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny. Amerykanie mogli ogłosić światu, że też mają swój sukces w kosmosie.
Pierwszym człowiekiem, który odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi  był bowiem Jurij Gagarin. Rosjanin dokonał jednokrotnego (niepełnego) okrążenia naszej planety blisko rok wcześniej, 12 kwietnia 1961 r. Przebywał w kosmosie godzinę i 48 minut.
W czasie lotu Glenn miał problemy ze sterowaniem kapsuły. Temperatura w kabinie podniosła się do ponad 40 °C na skutek problemów z klimatyzacją. Jednak wodowanie na Oceanie Atlantyckim zakończyło się pomyślnie. Jego zasobnik wylądował w odległości około 350 km od wyspy San Juan.
Po tym wyczynie płk John Glenn został uznany za bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych.
Wyścig w kosmosie między ZSRR a USA rozpoczął się na dobre.
Jeśli interesujesz się astronomią, wejdź na platformę internetową ”moje.polskieradio.pl” 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pionierzy lotów w kosmos spotkali się po 50 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 11:02
Weterani pierwszego amerykańskiego programu orbitalnych lotów załogowych "Mercury" spotkali się na przylądku Canaveral aby uczcić 50. rocznicę historycznego lotu Johna Glenna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Glenn - najstarszy człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 07:00
John Glenn był pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Trzykrotnie okrążył Ziemię. Po 36 latach ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną. Miał wtedy 77 lat.
rozwiń zwiń