Historia

Zamach na Reagana był aktem szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 07:01
- 22-letni John Hinckley wyciągnął ręczny pistolet kaliber 22 i oddał strzały w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych – relacjonował zamach na Ronalda Reagana Tadeusz Nowakowski z Rozgłośni Polskiej RWE .
Audio
  • Zamach na Ronalda Reagana - pierwsze doniesienia, relacje Tadeusza Nowakowskiego i Karola Witta. Rozgłośnia Polska RWE (30.03.1981)
  • Pierwsze reakcje świata na wiadomość o zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana - komentarze i doniesienia prasowe korespondentów Rozgłośni Polskiej RWE (31.03.1981)
Waszyngton. 30.03.1981. Zamach na prezydenta USA Ronalda Reagana. Wikimedia Commons. Źr. : www.reaganlibrary.com.
Waszyngton. 30.03.1981. Zamach na prezydenta USA Ronalda Reagana. Wikimedia Commons. Źr. : www.reaganlibrary.com.

Był 30 marca 1981. Prezydent Ronald Reagan opuszczał Hotel Hilton, w którym parę minut wcześniej przemawiał do robotników budowlanych zrzeszonych w największej amerykańskiej centrali związkowej. Wyszedł bocznym wyjściem, aby uniknąć tłumów, które stały przed hotelem. Kiedy miał już wsiadać do samochodu, padły strzały.
Pierwsze doniesienia
To dramatyczne wydarzenie zelektryzowało cały świat. Program przerwały stacje radiowe i telewizyjne. Podobnie zrobiła Rozgłośnia Polska RWE.
- Miliony Amerykanów były świadkami zamachu na prezydenta Reagana – mówił zdenerwowanym głosem Tadeusz Nowakowski. – Kim jest zamachowiec? Blondyn, szczupły, pochodzi z miasteczka w stanie Colorado.
W pierwszej chwili wydawało się, że Reagana nic się nie stało, że nabił sobie tylko guza, gdy rzucili się na niego członkowie ochrony. Wiadomo było natomiast, że Hinckley poważnie ranił sekretarza prasowego prezydenta James’a Brady’ego. Rzecznik zmarł kilka godzin później. Ranni zostali również: agent ochrony oraz policjant.
- Minęły już prawie trzy godziny od zamachu na prezydenta – donosił z Nowego Jorku Karol Witt. - Prezydent został otoczony przez pozostałych członków ochrony. Został natychmiast wprowadzony do samochodu. Nie robił wrażenia, by był ranny.
A jednak ranny…
Jedna z kul trafiła prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Kula przedziurawiła płuco, nie dotknęła serca – relacjonował Witt. – Ronald Reagan do szpitala szedł o własnych siłach.
Karol Witt przypomniał o zamachach na innych prezydentów USA: Abrahama Lincolna, Williama McKinleya, Johna F. Kennedy’ego. – Wydaje się, że ten zamach nie jest tak tragiczny jak się w pierwszej chwili wydawało - powiedział Witt. - Prezydent szybko został przewieziony do jednego z najlepszych szpitali w Waszyngtonie, który jest przygotowany na tego typu nagłe zdarzenie.

Ronald Reagan, chwilę przed zapadnięciem w narkozę, miał powiedzieć do operujących go chirurgów: ”Mam nadzieję, że wszyscy jesteście republikanami”. Na co jedna z osób obecnych na sali operacyjnej odpowiedziała: ”Myślę, Panie prezydencie, że w tej chwili wszyscy jesteśmy republikanami”.
Z miłości do Jodie Foster

Jakie motywy przyświecały sprawcy? - Wiemy, że był trudnym dzieckiem, średnim uczniem, że mieszka w dość bogatej miejscowości, w dużym domu i w tej chwili jest przesłuchiwany przez FBI - donosił na gorąco Karol Witt.
22-letni John Hinckley, syn nafciarza, tłumaczył, że dokonując zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych, chciał zwrócić na siebie uwagę, szczególnie jednej osoby – aktorki Jodie Foster, którą wielbił od czasów obejrzenia jej w słynnym filmie Martina Scorsese ”Taksówkarz”. Mówił, że identyfikuje się z głównym bohaterem filmu - Travisem Bickle oraz z zabójca Johna Lennona - Markiem Chapmanem.
W procesie z 1982 r. uznano go za niepoczytalnego i wypuszczono na wolność po tym, gdy zdiagnozowano u niego depresję i zaburzenia osobowości. Do dziś przebywa w Szpitalu Psychiatrycznym św. Elżbiety.
Posłuchaj archiwalnych relacji nadanych tuż po zamachu na Ronalda Reagana.

Więcej audycji na temat Ronalda Reagana znajdziesz w serwisie "Radia Wolności">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gwiezdne wojny" - plan Ronalda Reagana na walkę ze Związkiem Radzieckim

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 07:00
Odwołanie się Ronalda Reagana do filmu George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" nie było przypadkowe. Prezydent Stanów Zjednoczonych określił wprost ZSRR jako imperium zła 8 marca 1983 w przemówieniu do Narodowego Stowarzyszenia Ewangelików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Richard Nixon – w cieniu afery Watergate

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 05:45
Jego kariera pełna była wzlotów i upadków. Rządził w czasach zimnej wojny i musiał podejmować  niełatwe decyzje, na które nie odważyli się jego poprzednicy. Większość jego zasług przysłoniła jednak zła sława afery Watergate. 9 sierpnia 1974roku Richard Nixon jako polityk przeszedł do historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to było z JFK? Lata mijają, teorii spiskowych przybywa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 14:05
Minęło 51 lat od zabójstwa prezydenta Stanów Zjednoczonych. 22 listopada 1963 John Fitzgerald Kennedy został zastrzelony w Dallas. Mimo upływu tak wielu lat, wciąż nie ma jasnej odpowiedzi na temat okoliczności śmierci amerykańskiego przywódcy.
rozwiń zwiń