Historia

Zamach na Reagana był aktem szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 05:36
– 22-letni John Hinckley wyciągnął ręczny pistolet kaliber 22 i oddał strzały w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych – relacjonował zamach na Ronalda Reagana Tadeusz Nowakowski z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Waszyngton. 30.03.1981. Zamach na prezydenta USA Ronalda Reagana. Wikimedia Commons. Źr. : www.reaganlibrary.com.
Waszyngton. 30.03.1981. Zamach na prezydenta USA Ronalda Reagana. Wikimedia Commons. Źr. : www.reaganlibrary.com.

Był 30 marca 1981 roku. Prezydent Ronald Reagan opuszczał Hotel Hilton, w którym parę minut wcześniej przemawiał do robotników budowlanych zrzeszonych w największej amerykańskiej centrali związkowej. Wyszedł bocznym wyjściem, aby uniknąć tłumów, które stały przed hotelem. Kiedy miał już wsiadać do samochodu, padły strzały.

Pierwsze doniesienia

To dramatyczne wydarzenie zelektryzowało cały świat. Program przerwały stacje radiowe i telewizyjne. Podobnie zrobiła Rozgłośnia Polska RWE.

– Miliony Amerykanów były świadkami zamachu na prezydenta Reagana – mówił zdenerwowanym głosem Tadeusz Nowakowski. – Kim jest zamachowiec? Blondyn, szczupły, pochodzi z miasteczka w stanie Colorado.

W pierwszej chwili wydawało się, że prezydentowi nic się nie stało, że nabił sobie tylko guza, gdy rzucili się na niego członkowie ochrony. Wiadomo było natomiast, że John Hinckley, czyli zamachowiec, poważnie ranił sekretarza prasowego prezydenta James’a Brady’ego. Rzecznik zmarł kilka godzin później. Ranni zostali również: agent ochrony oraz policjant.

– Minęły już prawie trzy godziny od zamachu na prezydenta – donosił z Nowego Jorku Karol Witt. – Prezydent został otoczony przez pozostałych członków ochrony. Został natychmiast wprowadzony do samochodu. Nie robił wrażenia, by był ranny.


Posłuchaj
18:16 Zamach na Ronalda Reagana - pierwsze doniesienia z Ameryki.mp3 Zamach na Ronalda Reagana - pierwsze doniesienia, relacje Tadeusza Nowakowskiego i Karola Witta. Rozgłośnia Polska RWE (30.03.1981)

 

A jednak ranny…

Jedna z kul trafiła prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Kula przedziurawiła płuco, nie dotknęła serca – relacjonował Witt. – Ronald Reagan do szpitala szedł o własnych siłach.

Karol Witt przypomniał o zamachach na innych prezydentów USA: Abrahama Lincolna, Williama McKinleya, Johna F. Kennedy’ego. – Wydaje się, że ten zamach nie jest tak tragiczny jak się w pierwszej chwili wydawało – powiedział dziennikarz. – Prezydent szybko został przewieziony do jednego z najlepszych szpitali w Waszyngtonie, który jest przygotowany na tego typu nagłe zdarzenie.

Ronald Reagan, chwilę przed otrzymaniem narkozy, miał powiedzieć do operujących go chirurgów: "Mam nadzieję, że wszyscy jesteście republikanami". Na co jedna z osób obecnych na sali operacyjnej odpowiedziała: "Myślę, Panie prezydencie, że w tej chwili wszyscy jesteśmy republikanami".


Posłuchaj
14:05 Pierwsze reakcje świata na wiadomość o zamachu.mp3 Pierwsze reakcje świata na wiadomość o zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana - komentarze i doniesienia prasowe korespondentów Rozgłośni Polskiej RWE (31.03.1981)

 

Z miłości do Jodie Foster

Jakie motywy przyświecały sprawcy? – Wiemy, że był trudnym dzieckiem, średnim uczniem i że mieszka w dość bogatej miejscowości, w dużym domu. W tej chwili jest przesłuchiwany przez FBI – donosił na gorąco Karol Witt.

22-letni John Hinckley, syn nafciarza, tłumaczył, że dokonując zamachu chciał zwrócić na siebie uwagę, szczególnie jednej osoby – aktorki Jodie Foster, którą wielbił od czasów obejrzenia jej w słynnym filmie Martina Scorsese "Taksówkarz". Mówił, że identyfikuje się z głównym bohaterem filmu - Travisem Bickle oraz z zabójcą Johna Lennona - Markiem Chapmanem.

Podczas procesu, który toczył się w 1982 roku uznano go za niepoczytalnego i wypuszczono na wolność po tym, gdy zdiagnozowano u niego depresję i zaburzenia osobowości. Do dziś przebywa w Szpitalu Psychiatrycznym św. Elżbiety.

Czytaj także

McKinley i Czolgosz. Prezydent i zamachowiec

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 05:45
Dwa strzały oddał Leon Czolgosz, amerykański anarchista polskiego pochodzenia, do prezydenta USA Williama McKinley’a 6 września 1901 roku. Tydzień później prezydent już nie żył. Co kierowało zamachowcem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Waszyngton. Pierwszy prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 05:38
- Waszyngton był ucieleśnieniem cnót i wad kolonistów. Być może dlatego stał się tak bliską Amerykanom postacią – mówił prof. Marek Urbański w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na pewno ujrzycie wolną Polskę". 34. rocznica wizyty George'a Busha w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 05:45
W czasie pobytu w Polsce prezydent USA zachęcał Polaków do dalszego podążania za marzeniami o lepszym życiu i do wytrwałości. Zapewnił zgromadzonych pod pomnikiem ofiar Grudnia'70, że nie dziś i nie jutro, ale na pewno jeszcze za swego życia ujrzą nową Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John F. Kennedy. Prezydentura w cieniu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 05:40
8 listopada 1960 roku John F. Kennedy zwyciężył w wyborach i został 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Johna F. Kennedy'ego. "Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:55
Był 22 listopada 1963 roku. Wizytę Kennedy’ego w Dallas oglądało kilkadziesiąt milionów ludzi. Nagle padły strzały. - Ta scena utkwiła w pamięci Amerykanów na dziesiątki lat - komentował na antenie Polskiego Radia amerykanista, prof. Krzysztof Michałek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reagan nazwał ZSRR "Imperium zła". 40 lat od historycznego przemówienia

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 05:55
Wojna w Ukrainie, rozpoczęta napaścią Rosji 24 lutego 2022 roku, przypominała całemu światu, że aktor może stać się mężem stanu, a doświadczenie przed kamerą – jedną z jego najskuteczniejszych broni. Przypomniała, bo przecież kilka dekad temu uświadomił nam to prezydent Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń