X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Archiwalna transmisja z zakończenia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 07:00
- Drodzy rodacy! Zamykamy dziś wielotygodniowe obrady. Nie brakowało tu różnic zdań, gorących polemik a nawet ostrych spięć. To naturalne. Do okrągłego stołu szliśmy bowiem z daleka, przebyliśmy trudną drogę - tak zaczął swe wystąpienie, kończące obrady Okrągłego Stołu gen. Czesław Kiszczak.
Audio
  • Transmisja z zakończenia obrad Okrągłego Stołu - wystąpienie gen. Czesława Kiszczaka (05.04.1989)
  • Transmisja z zakończenia obrad Okrągłego Stołu - przemówienie Lecha Wałęsy (05.04.1989)
  • Wystąpienie szefa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - Alfreda Miodowicza (05.04.1989)
  • Przemówienie wygłoszone podczas zakończenia obrad Okrągłego Stołu przez Mikołaja Kozakiewicza ze Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (05.04.1989)
  • Jaka będzie Polska za tydzień, za miesiąc, za rok? – komentarze uczestników tuż po zakończeniu obrad Okrągłego Stołu m.in.: prof. Henryka Samsonowicza, Leszka Millera, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Ryszarda Bugaja, ks. biskupa Alojzego Orszulika, Józefa Oleksego, Janusza Onyszkiewicza (05.04.1989)
Warszawa 04.1989. Obrady Okrągłego Stołu w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim, rozmowy przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła. PAP
Warszawa 04.1989. Obrady Okrągłego Stołu w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim, rozmowy przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła. PAP Foto: Jan Bogacz

25 lat temu, 5 kwietnia 1989 r. przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zakończyli obrady Okrągłego Stołu. W archiwach Polskiego Radia zachowała się transmisja z zakończenia wielotygodniowych dyskusji.
- Życie, przyszłość pokaże, jakie będą praktyczne, konkretne rezultaty toczących się tu przez wiele tygodni dyskusji. Jedno jest pewne – stworzyły one już cenny polityczno-moralny kapitał oraz jeszcze jeden przykład, iż w obliczu piętrzących się wyzwań, gdy Ojczyzna jest w potrzebie Polacy wznieść się potrafią ponad podziały, różnice, uprzedzenia. Okrągły stół oznacza wejście na drogę przełomu. I dodał na zakończenie:
- Patrzy na nas Polska. Dla niej wzięliśmy na siebie cały ciężar tego spotkania i współodpowiedzialności za dalszy bieg spraw w państwie. Polska oceni, czy zadaniu temu potrafimy sprostać.
Z kolei Lech Wałęsa powiedział:

- Nie ma wolności bez Solidarności – to jest prawda, z którą przyszliśmy do Okrągłego Stołu. Do stołu przyszliśmy z więzień, spod pałek ZOMO, z żywą pamięcią tych, którzy przelali krew za Solidarność.
Postanowienia Okrągłego Stołu
Obrady Okrągłego Stołu zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W podpisanym przez stronę rządową i Solidarnościową porozumieniu przyjęto, że reforma ustroju politycznego i systemu gospodarczego odbędzie się w sposób ewolucyjny. Uzgodniono między innymi, legalizację Solidarności, wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa oraz niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu. W sferze gospodarczej zapadły decyzje dotyczące zasad swobodnego kształtowania się struktury własnościowej, wprowadzenia gospodarki rynkowej i konkurencji oraz likwidacji systemu nakazowo-rozdzielczego.
Jak doszło do podjęcia obrad

Idea zorganizowania "Okrągłego Stołu" zrodziła się w sierpniu 1988 roku podczas spotkania generała Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą. Władze komunistyczne szukały porozumienia z opozycją, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych. Obrady rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku. Prowadzili je: minister spraw wewnętrznych generał Czesław Kiszczak i przewodniczący Komisji Krajowej, nielegalnej wówczas, NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa. 5 kwietnia, po dwóch miesiącach przeciągających się negocjacji przy Okrągłym Stole, w trakcie których kilkakrotnie dochodziło do sytuacji kryzysowych, nastąpiło podpisanie porozumień i uroczyste posiedzenie plenarne zamykające obrady.

Okrągły stół dzieli do dziś

Do dziś Polacy są podzieleni w ocenie Okrągłego Stołu, choć więcej jest jego zwolenników. Uważają oni, że w tamtym czasie nie było innego rozwiązania jak kompromis z rządzącymi. Przeciwnicy natomiast podkreślają, że ustępstwa, na które zgodziła się solidarnościowa opozycja w stosunku do komunistów, były zbyt daleko posunięte. Okrągły Stół, przy którym toczyły się obrady znajduje się obecnie w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.
Posłuchaj unikalnych dźwięków z zakończenia obrad Okrągłego Stołu.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności>>>

IAR/bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy w Magdalence

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 06:00
- Potrzebne są rozmowy z przedstawicielami różnorodnych środowisk społecznych i pracowniczych. Mogą one przybrać kształt rozmów okrągłego stołu - mówił w telewizyjnym wystąpieniu generał Czesław Kiszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bydgoszcz - brutalna akcja SB i milicji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 07:00
- Komendant zapewnił nas, że oddziały milicji nie będą użyte przeciwko przedstawicielom klasy robotniczej, a tym bardziej radnym, tymczasem zostaliśmy oszukani jak małe dzieci - mówił Jan Rulewski w marcu 1981 roku, kilka dni po pobiciu.
rozwiń zwiń