Historia

Wesoła Lwowska Fala

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 06:13
- Dużo pogody ducha i beztroski, nieco sentymentu, trochę naiwności i prostoduszności, szczypta komizmu, ani odrobiny złośliwości, czy sarkazmu - taką receptę na lwowski humor przedstawiał w jednej ze swoich gawęd lwowianin Witold Szolginia.
Audio
  • Wesoła Lwowska Fala - gawęda architekta pochodzącego ze Lwowa, Witolda Szolgini. (PR, 1992)
  • Polskie Radio Lwów (cz.1) - audycja Witolda Zadrowskiego o lwowskim radiu. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE
  • Polskie Radio Lwów (cz.2) - audycja Witolda Zadrowskiego o lwowskim radiu. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE
Lwów w 1930 roku, foto: wikipediadomena publiczna
Lwów w 1930 roku, foto: wikipedia/domena publiczna

Ten przepis realizowali w pełni Szczepcio i Tońcio - bohaterowie słynnej radiowej audycji emitowanej przez rozgłośnię Polskiego Radia we Lwowie, zatytułowanej "Wesoła Lwowska Fala". Jej premiera miała miejsce 16 lipca 1933.

Posłuchaj gawęd Witolda Szolgini>>>

"Wesoła Lwowska Fala" była audycją niezwykle popularną w całej Polsce. Przez pięć przedwojennych lat w każdy niedzielny wieczór słuchało jej aż 6 mln osób, czyli połowa całej ówczesnej miejskiej ludności kraju.

Rozgłośnia we Lwowie

Od 15 stycznia 1930 emisję rozpoczęło Polskie Radio Lwów. Nadajnik był słaby. Studio mieściło się w gmachu przy ulicy Batorego 6, a stacja nadawcza na terenie Targów Wschodnich. Stąd emitowano na antenę programy, które, początkowo słuchane z podejrzliwością, zdobyły niedługo najsilniejszą, po stolicy, pozycję w radiofonii polskiej. To nie prasa ani teatr, tylko właśnie radio przywróciło miastu Lwów jego dawne znaczenie.

- Tak się złożyło, że dyrektor Juliusz Petry umiał ściągnąć i zorganizować wokół siebie garstkę ludzi, którzy byli "opętani mikrofonem". Zbieraliśmy i ratowaliśmy z zapomnienia przejawy folkloru miejskiego i udało nam się ustalić teksty znanych, popularnych we Lwowie piosenek, spisywaliśmy powiedzonka gwarowe, specjalny język batiarów oraz dowcipy nadsyłane z wszystkich stron - wspominał dr Czesław Halski.

Na wesołej lwowskiej fali

Siłą rozgłośni lwowskiej były jej audycje. Nadawanej co tydzień od 16 lipca od 1933 "Wesołej Lwowskiej Fali" słuchała cała Polska.

Jej twórcą był Wiktor Budzyński, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania radiowiec i scenarzysta. Osobiście skompletował cały zespół oraz pisał dialogi.

Czołowymi postaciami "Wesołej Lwowskiej Fali" był Szczepcio (Kazimierz Wajda) i Tońko (Henryk Vogelfänger) oraz Włada Majewska. Do zespołu należeli także Mira Grelichowska, Stanisław Wasiuczyński, Józef Wieszczek i Stanisław Czerny. Statystyki wykazywały, że to słuchowisko regularnie gromadziło przy radioodbiornikach blisko 6 milionów ludzi.

- Kiedy pewny siebie Sczepcio i naiwny a czupurny Tońko puszczali w świat perły swojego humoru, nie tylko głośniki całej Polski pękały ze śmiechu, ale i my wszyscy w studiu, wraz z zaproszonymi gośćmi, zalewaliśmy się łzami - opowiadał w 45. rocznicę powstania "Lwowskiej Fali” kompozytor Alfred Schütz. - To była audycja niby satyryczna, ale tak naprawdę publicystyczna, bo widocznie ta Polska, zmieniająca się w latach trzydziestych, potrzebowała też takiego bicza satyrycznego - mówił dziennikarz Krzysztof Michalski.

Wesoła Fala podróżowała też ze swoimi występami po całej Polsce. Popularność lwowskich batiarów nie słabła aż do wybuchu II wojny światowej. Kiedy we wrześniu 1939 roku wrogie wojska z zachodu i wschodu zagroziły miastu, zespół Polskiego Radia opuścił Lwów i radiostacja zamilkła.

mk

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jbartonezz2016-04-04 03:14 Zgłoś
O ile dobrze pamietam, pod koniec lat siedemdziesiatych, "Studio 202" na wroclawskiej antenie prezentowalo fragmenty programow Lwowskiej Fali. Skoro oni je mieli, to chyba dalo by sie je odszukac jeszcze raz i udostepnic sluchaczom. Jerzy B.

Czytaj także

Lew Kaltenbergh i jego maski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 07:00
- Cokolwiek robiłem nigdy nie robiłem tego do końca dobrze, po pewnym czasie zawsze znajdowało się mnóstwo rzeczy ciekawszych. Od aktorstwa znacznie ciekawszą rzeczą była archeologia, od archeologii jeszcze ciekawsza była plastyka, od plastyki miłość - mówił Lew Kaltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 06:00
103 lata temu urodziła się gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka RWE i laureatka Diamentowego Mikrofonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wajda, czyli Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 06:00
3 grudnia 1905 urodził się Kazimierz Wajda, znany słuchaczom i kinomanom jako Szczepcio. Razem z Henrykiem Vogelfängerem tworzył niezapomniany radiowy duet batiarów z legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali".
rozwiń zwiń