Historia

Turcja. Odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy z czasów bizantyjskich

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:40
Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego - poinformował w poniedziałek dziennik "Hürriyet Daily News". Znaleziska dokonano niedaleko miasta Iskenderun położonego nad Morzem Śródziemnym.
Oliwki
OliwkiFoto: Shutterstocki/Georgios Tsichlis

Badacze Muzeum Archeologicznego Hatay ocenili, że tłocznia pochodzi z V lub VI wieku, kiedy to obszar obecnej tureckiej prowincji Hatay należał do cesarstwa wschodniorzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Archeologowie poinformowali o planie otworzenia w miejscu ruin muzeum produkcji oliwy.

Arkadia_Akwedukt_1200.jpg
Armenia. Odkryto najdalej na wschód wysunięty rzymski akwedukt

- Drzewa oliwne po raz pierwszy zagospodarowano na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego, później rozpoczęto ich uprawę w rejonie egejskim i w Europie. Odkryta tłocznia jest największą, jaką odnaleziono na terenie Anatolii. To tutaj zwożono zebrane w regionie oliwki, myto je i tłoczono, uzyskana w tym miejscu oliwa odpoczywała w specjalnych basenach, a następnie była eksportowana w umieszczanych na statkach beczkach - wyjaśnił dyrektor Muzeum Archeologicznego Hatay Aysze Ersoy.

Dodał, że prace archeologiczne, w wyniku których odkryto tłocznie, rozciągają się na obszarze 40 tys. metrów kwadratowych.

PAP/bm

Czytaj także

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń