X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jan Kiepura - narodziny mistrza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 06:00
Był obdarzony głosem o dużej sile i niezwykłej subtelności. Krytycy i publiczność cenili go za umiejętności aktorskie, a także radość śpiewania. Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu.
Audio
  • Rozmowa z Janem Kiepurą w studiu PR w 1958 roku.
  • Wywiad z Janem Kiepurą przeprowadzony w 1960 r. w Berlinie
  • Program dokumentalno-muzyczny Barbary Palester poświęcony pamięci tenora - życiorys przeplatany fragmentami utworów w wykonaniu artysty: "Ninon", "La donna e mobile" z opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, partia Cavaradossiego z opery "Tosca" Giaccomo Pucciniego * "Di quella pira" G. Verdiego, "Celeste Aida" z opery "Aida" G. Verdiego, "Give us thi

Mija 110. rocznica urodzin Jana Kiepury, słynnego tenora, jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych i operetkowych XX wieku. Znakomity pieśniarz zmarł w 1966 roku.

Nagrania na temat Jana Kiepury w RADIACH WOLNOŚCI

Występował na największych scenach świata - w Mediolanie, Nowym Jorku i Paryżu. Zdarzało się też, że dla swoich wielbicieli śpiewał na ulicy, na lotnisku, a nawet na dachu samochodu. Zagrał w 12 filmach, między innymi: "Pieśń nocy", "Zdobyć cię muszę", "Kocham wszystkie kobiety". W niektórych wystąpił razem z żoną, wybitną śpiewaczką Martą Eggerth.

Filmowe piosenki Kiepury stawały się przebojami. Po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wkrótce przyjął obywatelstwo tego kraju. Po wojnie kilkakrotnie odwiedził Polskę. Artysta wielokrotnie przeznaczał dochody z koncertów na cele charytatywne, jak występ na rzecz odbudowy floty polskiej, dzieci-ofiar wojny domowej w Hiszpanii, czy dla Funduszu Obrony Narodowej. Podczas wojny śpiewał żołnierzom na Linii Maginota, a pieniądze z koncertu nowojorskiego przekazał na potrzeby walczącej Polski. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także belgijskim Wielkim Krzyżem Orderu Leopolda II. Od 1967 roku w Krynicy-Zdroju odbywa się Europejski Festiwal imienia Jana Kiepury, dawniej Festiwal Arii i Pieśni imienia Jana Kiepury.

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1919 roku jako ochotnik wstąpił do I Pułku Strzelców Bytomskich. Brał udział w I powstaniu śląskim. W latach 20. studiował prawo w Uniwersytecie Warszawskim i równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz u słynnego tenora Tadeusza Leliwy. W 1930 roku rozpoczął współpracę z wytwórniami filmowymi w Europie, a potem w Stanach Zjednoczonych. Po wybuchu drugiej wojny światowej zerwał wszystkie kontrakty podpisane z niemieckimi producentami. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wkrótce przyjął obywatelstwo tego kraju.

Zmarł w Stanach Zjednoczonych, 15 sierpnia 1966 roku. Zgodnie z życzeniem Kiepury, jego ciało zostało przywiezione do Polski. Na warszawskich Starych Powązkach żegnały go rzesze rodaków. Rok 2002 został ogłoszony uchwałą Sejmu jako rok Jana Kiepury. W rodzinnym Sosnowcu odsłonięto pomnik poświęcony artyście.

(pd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:03
Do kurortu zjeżdżają tłumy publiczności. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury potrwa od 13 do 27 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tylko Pola Negri zrobiła większą karierę filmową od Kiepury"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 16:49
Bogusław Kaczyński świętował z "Muzyczną Jedynką" swoje 70. urodziny. Znany krytyk muzyczny i popularyzator opery przypomniał w audycji sylwetkę Jana Kiepury.
rozwiń zwiń