Historia

Jan Kiepura - narodziny mistrza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 06:00
Był obdarzony głosem o dużej sile i niezwykłej subtelności. Krytycy i publiczność cenili go za umiejętności aktorskie, a także radość śpiewania. Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu.
Audio
  • Rozmowa z Janem Kiepurą w studiu PR w 1958 roku.
  • Wywiad z Janem Kiepurą przeprowadzony w 1960 r. w Berlinie
  • Program dokumentalno-muzyczny Barbary Palester poświęcony pamięci tenora - życiorys przeplatany fragmentami utworów w wykonaniu artysty: "Ninon", "La donna e mobile" z opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, partia Cavaradossiego z opery "Tosca" Giaccomo Pucciniego * "Di quella pira" G. Verdiego, "Celeste Aida" z opery "Aida" G. Verdiego, "Give us thi

Mija 110. rocznica urodzin Jana Kiepury, słynnego tenora, jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych i operetkowych XX wieku. Znakomity pieśniarz zmarł w 1966 roku.

Nagrania na temat Jana Kiepury w RADIACH WOLNOŚCI

Występował na największych scenach świata - w Mediolanie, Nowym Jorku i Paryżu. Zdarzało się też, że dla swoich wielbicieli śpiewał na ulicy, na lotnisku, a nawet na dachu samochodu. Zagrał w 12 filmach, między innymi: "Pieśń nocy", "Zdobyć cię muszę", "Kocham wszystkie kobiety". W niektórych wystąpił razem z żoną, wybitną śpiewaczką Martą Eggerth.

Filmowe piosenki Kiepury stawały się przebojami. Po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wkrótce przyjął obywatelstwo tego kraju. Po wojnie kilkakrotnie odwiedził Polskę. Artysta wielokrotnie przeznaczał dochody z koncertów na cele charytatywne, jak występ na rzecz odbudowy floty polskiej, dzieci-ofiar wojny domowej w Hiszpanii, czy dla Funduszu Obrony Narodowej. Podczas wojny śpiewał żołnierzom na Linii Maginota, a pieniądze z koncertu nowojorskiego przekazał na potrzeby walczącej Polski. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także belgijskim Wielkim Krzyżem Orderu Leopolda II. Od 1967 roku w Krynicy-Zdroju odbywa się Europejski Festiwal imienia Jana Kiepury, dawniej Festiwal Arii i Pieśni imienia Jana Kiepury.

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1919 roku jako ochotnik wstąpił do I Pułku Strzelców Bytomskich. Brał udział w I powstaniu śląskim. W latach 20. studiował prawo w Uniwersytecie Warszawskim i równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz u słynnego tenora Tadeusza Leliwy. W 1930 roku rozpoczął współpracę z wytwórniami filmowymi w Europie, a potem w Stanach Zjednoczonych. Po wybuchu drugiej wojny światowej zerwał wszystkie kontrakty podpisane z niemieckimi producentami. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych i wkrótce przyjął obywatelstwo tego kraju.

Zmarł w Stanach Zjednoczonych, 15 sierpnia 1966 roku. Zgodnie z życzeniem Kiepury, jego ciało zostało przywiezione do Polski. Na warszawskich Starych Powązkach żegnały go rzesze rodaków. Rok 2002 został ogłoszony uchwałą Sejmu jako rok Jana Kiepury. W rodzinnym Sosnowcu odsłonięto pomnik poświęcony artyście.

(pd)

Czytaj także

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:03
Do kurortu zjeżdżają tłumy publiczności. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury potrwa od 13 do 27 sierpnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tylko Pola Negri zrobiła większą karierę filmową od Kiepury"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2012 16:49
Bogusław Kaczyński świętował z "Muzyczną Jedynką" swoje 70. urodziny. Znany krytyk muzyczny i popularyzator opery przypomniał w audycji sylwetkę Jana Kiepury.
rozwiń zwiń