Historia

Buffalo Bill - mistrz autoreklamy, legenda Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 07:00
Jego towarzysz i piewca legendy - Ned Bountline - określił go kiedyś jako zbiór archetypów Dzikiego Zachodu. Buffalo Bill zajmował się właściwie wszystkim, czym powinien zajmować się bohater westernów: był kowbojem, traperem, rewolwerowcem, żołnierzem i myśliwym. Najlepiej sprawdził się jednak w roli showmana.
Audio
  • Audycja Anny Retmaniak poświęcona sztuce o życiu Buffalo Billa wystawianej w Warszawskim Teatrze Powszechnym (29.06.1975)
Buffalo Bill, 15 stycznia 1911, autor: Miss Reineke, Kansas City,źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikimedia Commonsdp
Buffalo Bill, 15 stycznia 1911, autor: Miss Reineke, Kansas City,źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikimedia Commons/dp

10 stycznia 1917 zmarł William Cody, żołnierz, poganiacz bydła, rewolwerowiec i showman, znany jako Buffalo Bill, legenda Dzikiego Zachodu.

Kurier
Przyszedł na świat  26 lutego 1846 w Le Claire (obecnie stan Iowa). W wieku 11 lat rozpoczął pracę jako poganiacz bydła. Później zajął się poszukiwaniem złota. W 1860 został kurierem "Pony Express", czyli poczty konnej słynącej z szybkiego dostarczania przesyłek. W wieku 15 lat przejechał trasę o długości 332 mil (ok. 515 km, dla porównania: trasa Gdańsk-Kraków autostradą A1 liczy sobie ok. 550 km), co stanowiło trzeci wynik w historii firmy.
Bill, pogromca bawołów

Buffalo

Na zdjęciu: Buffalo Bill Cody w 1880
William Cody wstąpił do armii i walczył w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Po wojnie zajął się polowaniem na bawoły, których mięso dostarczał na potrzeby budowniczych kolei ciągnących się przez Wielkie Równiny. Stad wziął się jego pseudonim: w ciągu około 1,5 roku ustrzelił ponad 4 tys. bawołów. W 1868 wrócił do armii. Tam znalazł zatrudnienie jako zwiadowca. Walczył w wojnie z Indianami.
Zarobić na własnej legendzie

Ned

Na zdjęciu: Ned Buntline, Bufalo Bill Cody, Giuseppina Morlacchi, Texas Jack Omohundro (1846-1880), źr. Wikimedia Commons/dp
Poczynania trapera zaczęły obiegać kraj. Przyczynił się do tego podróżujący z Billem Ned Bountline, dziennikarz i autor cyklu publikacji przygodowych poświęconych postaci Buffalo Billa. Cody stał się legendą za życia. Z typową dla Amerykanina przedsiębiorczością Buffalo Bill postanowił zarobić na swojej popularności. W 1883 zorganizował własną trupę cyrkową "Buffalo Bill’s Wild West".
Menażeria Buffalo Billa

Buffalo

Na zdjęciu: Buffalo Bill i Siedzący Byk (1885), autor: William Notman studio, źr. Wikimedia Commons/dp
W zespole zebrał podobne mu legendy Dzikiego Zachodu pokroju karciarza i awanturnika Dzikiego Billa Hancocka. W jego rewii występowały kobiety, osoby czarnoskóre i Indianie – wśród nich słynny pogromca generała Custera pod Little Big Horn, Siedzący Byk.
Bill w Krakowie
Przedstawienia Cody’ego cieszyły się ogromną popularnością. Jego sława dotarła też na Stary Kontynent. Bill i jego trupa kilkakrotnie odbywali tournée po Europie, występowali m.in. przed królową Wiktorią, papieżem Leonem XIII i przyszłym cesarzem Wilhelmem II. Buffalo odwiedził też polskie ziemie. 1906 roku wystąpił w Rzeszowie, Tarnowie i Krakowie. W 1935 roku ambasador USA w Polsce podarował skrzyneczkę z ziemią z grobu Buffalo Billa na potrzeby usypywanego właśnie kopca Józefa Piłsudskiego.
Postać Buffalo Billa rozpala wyobraźnię do dziś. Posłuchaj audycji poświęcone sztuce poświęconej Billowi w Warszawskim Teatrze Powszechnym.

bm

Czytaj także

Święto Dziękczynienia jak polskie dożynki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 05:55
Szczególne znaczenie Dnia Dziękczynienia dla Ameryki polega także na tym, że to święto łączy ludzi ponad religiami. Jest równie ważne dla chrześcijan, jak i dla judaistów, buddystów oraz mahometan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Lumière. To oni wykonali pierwszą kolorową fotografię

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Columbus Day: święto a zarazem żałoba

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 20:14
Dla jednych bohater, dla drugich łotr. Krzysztof Kolumb i odkrycie przez niego Ameryki, to pojęcia do dzisiaj budzące kontrowersje. 12 października przypada Columbus Day. W USA, Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej dzień ten jest oficjalnym świętem upamiętniającym podróż Kolumba z Europy do Nowego Świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Masakra w dniu św. Walentego". Krwawe porachunki Ala Capone

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 05:55
14 lutego 1929 roku gangsterzy Al Capone zamordowali w Chicago sześciu członków konkurencyjnego gangu i przypadkowego przechodnia. Dzień ten nazwano "masakrą w dniu św. Walentego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isaac Asimov. Pisarz, który podejrzał przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:40
- Jest to człowiek, chyba jeden z niewielu, który potrafił ogarnąć stan wiedzy ludzkości. Dla niego literatura wysokonakładowa była mechanizmem popularyzacji nauki, która się coraz bardziej hermetyzuje - mówiła o wybitnym autorze Anna Calikowska, redaktor pisma o tematyce science-fiction.
rozwiń zwiń