Historia

SB wobec "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:40
Służba Bezpieczeństwa nagrywała najważniejsze spotkania władz związkowych.
Audio

Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".

Jest to pierwszy tom dokumentów bezpieki wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, który ukazał się w 30 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że dokumenty zawarte w tym tomie dotyczą działań bezpieki wobec ludzi "Solidarności'' w Gdańsku. Między innymi zakładania podsłuchów i werbowania agentów.

Doktor Kamiński podkreśla, że ta książka ma niezwykle istotne znacznie dla badaczy dziejów ruchu. Służba Bezpieczeństwa nagrała jedno z najważniejszych spotkań z początku ruchu związkowego, a mianowicie obrady z 17 września kiedy to zapadła decyzja o powołaniu NSZZ "Solidarność".

Łukasz Kamiński przypomina, że bezpieka prowadziła szeroką akcję inwigilacji "Solidarności". W posiedzeniach Krajowej Komisji Porozumiewawczej wielokrotnie uczestniczyli agenci SB - podkreśla historyk. Jednego z takich nagrań dokonano w grudniu 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Było ono później szeroko wykorzystywane przez propagandę.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w roku 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Czytaj także

Strajk zakończył się niesamowitym sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:15
Nie popełniliśmy żadnego błędu podczas 17 dni strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i dzięki temu ten strajk został wygrany. A potem Polska się zmieniła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczna sala BHP po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 12:20
Historyczna sala, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe jest jak nowa. Remont kosztował blisko 11 milionów złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia pewnego Związku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 07:00
Sześćdziesięciu badaczy stworzyło monumentalne opracowanie historii "Solidarności".
rozwiń zwiń