X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

SB wobec "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:40
Służba Bezpieczeństwa nagrywała najważniejsze spotkania władz związkowych.
Audio

Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".

Jest to pierwszy tom dokumentów bezpieki wydany przez Instytut Pamięci Narodowej, który ukazał się w 30 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że dokumenty zawarte w tym tomie dotyczą działań bezpieki wobec ludzi "Solidarności'' w Gdańsku. Między innymi zakładania podsłuchów i werbowania agentów.

Doktor Kamiński podkreśla, że ta książka ma niezwykle istotne znacznie dla badaczy dziejów ruchu. Służba Bezpieczeństwa nagrała jedno z najważniejszych spotkań z początku ruchu związkowego, a mianowicie obrady z 17 września kiedy to zapadła decyzja o powołaniu NSZZ "Solidarność".

Łukasz Kamiński przypomina, że bezpieka prowadziła szeroką akcję inwigilacji "Solidarności". W posiedzeniach Krajowej Komisji Porozumiewawczej wielokrotnie uczestniczyli agenci SB - podkreśla historyk. Jednego z takich nagrań dokonano w grudniu 1981 roku, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Było ono później szeroko wykorzystywane przez propagandę.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w roku 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk zakończył się niesamowitym sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 08:15
Nie popełniliśmy żadnego błędu podczas 17 dni strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i dzięki temu ten strajk został wygrany. A potem Polska się zmieniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczna sala BHP po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 12:20
Historyczna sala, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe jest jak nowa. Remont kosztował blisko 11 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pewnego Związku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 07:00
Sześćdziesięciu badaczy stworzyło monumentalne opracowanie historii "Solidarności".
rozwiń zwiń