X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Marek Edelman. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:20
- Dekalog obecny był w życiu Marka Edelmana, ale w rozbudowanej wersji. Powiększony o drugiego człowieka, o społeczeństwo, o powinności wobec biednych - mówi Witold Bereś, autor biografii słynnego przywódcy powstania w warszawskim getcie.
Audio
  • Marek Edelman. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie" (Klub Trójki)
Marek Edelman
Marek EdelmanFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zbliża się 70. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Z tej okazji w księgarniach pojawi się nowe, poszerzone wydanie biografii Marka Edelmana oraz zbiór jego tekstów "Prosto się mówi, jak się wie". 

Marek Edelman w Radiach Wolności. Posłuchaj!

/

- Nie był niegrzeczny, ale był bezkompromisowy - wspomina jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, Witold Bereś. - Jeszcze dzisiaj na myśl o rozmowach z Markiem Edelmanem na moim czole pojawia się zimny pot - dodaje.

Zdaniem gości Klubu Trójki ludzie, którzy na swojej drodze spotkali Marka Edelmana, byli przez niego traktowani szczególnie. - Z uwagą słuchał swoich interlokutorów - mówi Paula Sawicka, współautorka biografii Edelmana "Prosto się mówi, jak się wie”. Gość Dariusza Bugalskiego podkreśla, że Edelman wyjątkowo traktował także współpracowników. - Zawsze wiedział o nich wszystko. Czy ich dzieci dobrze się uczą, czy układa im się w domu - opowiada.

Marek Edelman lubił ludzi i był ich ciekaw. - Przesłuchiwał nawet ekspedientki w sklepie. Pytał, czy mają męża, dzieci, czy mąż jest dla nich dobry, a one mu, o dziwo, chętnie odpowiadały - mówi Sawicka.

 

Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony powstaniu w getcie

W pamięci biografów Marek Edelman pozostał człowiekiem, który nie lubił patosu i jak sam mawiał "wzdychów". - Najbardziej drażniło go pytanie: "co pan wtedy myślał”, denerwowało go tak samo, jak dociekania dotyczące duszy i psychologii - podkreśla Witold Bereś i dodaje, że Edelman był mistrzem w relacjonowaniu zwykłych historii, które doskonale puentował.

Jego życiową misją było mówienie o tym, co nam grozi, gdy zapomnimy o Holokauście. Często przypominał o tym, jak rodzi się zło. Mówił i pisał prosto, bo "prosto się mówi, jak się wie”.

(ah) 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Bugalskiego.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00

 

***

19 kwietnia obchodzona będzie 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na warszawskim Muranowie zostanie odsłonięty specjalny mural. Projekt jest przygotowywany przez Fundację Klamra. Na muralu znajduje się postać Marka Edelmana. - To jest nasze podziękowanie za jego życie - mówi w "Do południa" Piotr Cykowski z Fundacji .

21 kwietnia Trójka zaprasza na koncert w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W ramach projektu "Layla" André Ochodlo & Odem w Trójce wybrzmią nowe kompozycje do wybitnej poezji jidysz.

 

Zobacz więcej na temat: Marek Edelman powstanie w getcie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zryw rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 06:00
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Podjęcie walki było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, którą dowodził Jürgen Stroop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan doktor i Bóg" - nowa książka o Marku Edelmanie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 12:10
Violetta Ozminkowski i Magdalena Olczak - zebrały wspomnienia przyjaciół ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural pamięci Marka Edelmana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:25
W kwietniu obchodzona będzie 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji na warszawskim Muranowie zostanie odsłonięty specjalny mural.
rozwiń zwiń