X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraińskie media: koronawirus w otoczeniu Władimira Putina

27.03.2020 08:50
Wśród pracowników administracji prezydenta Władimira Putina oraz w kancelarii prezydenta Federacji Rosyjskiej znaleziono osoby podejrzane o koronawirusa - donosi portal "Ukrainska Pravda".
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjne
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/NickolayV

Jak czytamy w artykule w serwisie pravda.com.ua, o wykryciu koronawirusa wśród współpracowników prezydenta Rosji informują dwa anonimowe źródła z otoczenia Kremla. Według doniesień, administracja Putina odkryła zakażonego koronawirusem po wstępnych testach. "W grę wchodzi co najmniej jeden przypadek" - podaje ukraiński serwis. Ponadto według źródeł inny przypadek zachorowania został odkryty w kancelarii prezydenta Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie rzeczniczka prasowa rosyjskiego departamentu spraw wewnętrznych, Olena Kryłowa, oświadczyła, że ​​nic o tym nie wie.

Pieskow: nie ma w Rosji epidemii

O sprawę miał być pytany rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, jednak nie odniósł się do tych doniesień. Pieskow zapewnił wcześniej, że w Rosji nie ma obecnie epidemii koronawirusa i wyraził nadzieję, że uda się jej uniknąć. Należy jednak - jak dodał - być przygotowanym na najgorszy scenariusz. - U nas de facto nie ma epidemii i mamy nadzieję, że jej nie będzie, że uda się jej uniknąć - powiedział Pieskow.

Jednak - kontynuował - państwo powinno wychodzić z założenia, że "należy być przygotowanym na najgorszy scenariusz", bez względu na to, w jakim stopniu sytuacja w Rosji może być korzystna w porównaniu "z pierwszą linią frontu walki z koronawirusem".

Pytany o to, w jakiej sytuacji ogłoszony może zostać w kraju stan wyjątkowy, Pieskow odparł, że "takie dywagacje raczej nie są na miejscu" i podkreślił: "de facto sytuacja u nas jest o wiele lepsza niż w wielu krajach".

Przedstawiciel Kremla zapewnił też, że państwo rosyjskie "ma wystarczające środki i możliwości, finansowe i techniczne", by pomóc obywatelom i firmom, które w wywołanej koronawirusem sytuacji gospodarczej wpadną w kłopoty.

Koronawirus pomaga Putinowi

Tymczasem z kolei dziennik "Wiedomosti" sugerował w czwartek, że aktywność prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z koronawirusem, w tym ogłoszony przez niego pakiet działań antykryzysowych, powinna nie tylko podnieść na duchu obywateli, ale i ożywić notowania samego szefa państwa.

W ten sposób rosyjska gazeta gospodarcza komentuje wystąpienie telewizyjne Putina w środę i jego wizytę dzień wcześniej w szpitalu w Moskwie, gdzie leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem. Zwracając się do obywateli, Putin poinformował w środę m.in. o odłożeniu w związku z epidemią planowanego na 22 kwietnia głosowania na temat zmian w konstytucji Rosji.

"Głośne wystąpienia i szczodre obietnice pierwszej osoby w państwie powinny spowodować wzrost notowań prezydenta" - oceniają "Wiedomosti" w artykule redakcyjnym. Zaznaczają, że do tej pory "głównymi bojownikami" w walce z epidemią byli premier Michaił Miszustin i przedstawiciele specjalnej grupy roboczej, m.in. mer Moskwy Siergiej Sobianin. Teraz jednak tempo wzrostu zakażeń wzrosło i "rozwój sytuacji wymaga, by w wojnę zaangażowali się już nie ludzie w garniturach, ale w kombinezonach ochrony biologicznej i z respiratorami" - wskazuje dziennik. W takim właśnie stroju Putin pojawił się w szpitalu w podmoskiewskiej Komunarce, gdzie znajduje się główna lecznica dla pacjentów z koronawirusem.

Zdaniem "Wiedomosti" rosyjski przywódca dokonał "efektownego pojawienia się na froncie walki z koronawirusem" i pogłębiającym się w jego wyniku kryzysem gospodarczym i "można spierać się, na ile zapowiedziane przez niego kroki i podjęte działania są skuteczne, ale nie można im odmówić efektowności".

Dziennik ostrzega przy tym, że "główna rola w walce z COVID-19 niesie też za sobą ryzyko", bowiem "szczyt epidemii jest jeszcze przed nami i do zwycięstwa nad koronawirusem jest jeszcze daleko". Niemniej, daleko jest także do przełożonego na nieokreślony termin głosowania w sprawie poprawek do konstytucji - konstatują "Wiedomosti". 

pravda.com.ua/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Władimir Putin koronawirus

MSZ wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce ws. fake newsów

26.03.2020 14:46
W czwartek MSZ wezwał ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Rozmowa dotyczyła publicznej wypowiedzi rosyjskiego senatora Aleksieja Puszkowa, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch.

Polonijna organizacja pomaga ofiarom COVID-19

27.03.2020 08:30
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa utworzyła specjalny fundusz dla wsparcia osób dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Unia przeznaczyła na ten cel 250 tys. dolarów i zadeklarowała, że w zależności od potrzeb, może tę kwotę zwiększyć.

Stanisław Żaryn: Rosja wykorzystuje pandemię, by wyjść z izolacji i znieść sankcje

27.03.2020 10:17
- Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i działań propagandowych Federacji Rosyjskiej. W ostatnich latach to zjawisko zostało nazwane "wojną hybrydową". W tej wojnie Rosja wykorzystuje różnego rodzaju narzędzia, w tym narzędzia informacyjne. Chodzi o to, by destabilizować inne państwa. Mamy obecnie, przy okazji kryzysu związanego z pandemią, do czynienia z mocnym zintensyfikowaniem działań rosyjskich - mówi w rozmowie z portalem polityce.pl Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.

"Dezinformacja jest sojusznikiem wirusa". Marszałek Sejmu apeluje do Rosji ws. fake newsów

27.03.2020 09:16
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do Walentiny Matwijenko przewodniczącej Rady Federacji - wyższej izby rosyjskiego parlamentu - zaprotestowała przeciwko "próbom siania dezinformacji przez jednego z rosyjskich parlamentarzystów podczas walki z pandemią koronawirusa" - podało w piątek CIS.