X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dokument UE: Rosja odpowiedzialna za konflikt na Ukrainie. Wpisu domagała się Polska

07.05.2020 16:11
Polska, będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te zapisy znalazły się w deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia, którą uzgodnili przedstawiciele państw członkowskich. Zaakceptowali oni także zapisy dotyczące klimatu, które również wywoływały spory.
Audio
  • Dokument UE o rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, czego domagała się Polska. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock / Liukov

Długo toczyły się negocjacje co do ostatecznego kształtu deklaracji. Jeśli chodzi o Rosję, to - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia - nie wszyscy chcieli się zgodzić na ostry język w sprawie odpowiedzialności Moskwy za konflikt na Ukrainie. Polska wspierana przez kraje bałtyckie, a także Finlandię, Szwecję, Holandię i Danię uważała, że należy napisać wprost o rosyjskiej agresji na Ukrainie. Beata Płomecka donosiła przed kilkoma dniami o trudnych negocjacjach w tej sprawie. "Chcemy osiągnąć porozumienie, znaleźć taki język, który będzie możliwy do przyjęcia, ale nie za cenę rozmycia odpowiedzialności i stwierdzenia, że jest to wewnętrzny konflikt na Ukrainie, w którym Rosja nie ma nic do powiedzenia" - mówił wtedy brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów. Ostatecznie uzgodniono tekst kompromisowy mówiący o nielegalnej aneksji Krymu, o tym, że Unia nigdy takiej aneksji nie uzna i wskazujący na Rosję jako kraj odpowiedzialny za wywołanie konfliktu.

Podczas negocjacji nad kształtem deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia okazało się, że sporne były też zapisy dotyczące polityki klimatycznej. Jeden z dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że Warszawa nie chciała się zgodzić na ambitniejsze podejście, ponad to, co już zostało ustalone. "Polska podchodzi ostrożnie do jakichkolwiek sformułowań klimatycznych ze względu na drażliwy temat" - dodał. Ustalono kompromisowe zapisy. W dokumencie jest odwołanie do uzgodnień klimatycznych z Paryża i Katowic. Udało się więc pogodzić oczekiwania krajów jastrzębi w polityce klimatycznej z ostrożnym podejściem Polski.

IAR/dad

Przywódcy państw bałtyckich potępiają rosyjskie próby fałszowania historii

07.05.2020 10:59
Prezydenci krajów bałtyckich, Gitanas Nauseda, Egils Levits i Kersti Kaljulaid, potępili rosyjskie próby fałszowania historii. Chodzi o podważanie roli jaką Związek Radziecki odegrał w wybuchu II wojny światowej oraz zbrodnie sowieckie dokonane na terenach okupowanej Litwy, Łotwy i Estonii.

Prestiżowa nagroda dla wystawy stworzonej m.in. przez Muzeum Auschwitz

07.05.2020 14:01
Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko", przygotowana przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz, została nagrodzona Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego/Nagrodą Europa Nostra 2020 – zakomunikowało w czwartek Muzeum Auschwitz. "To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa" – podkreśliła w komunikacie placówka.

Białoruś rozważa dostawy ropy z USA przez terytorium Polski

07.05.2020 15:26
Dostawy amerykańskiej ropy przez terytorium Polski są możliwe – oświadczył w czwartek wicepremier Białorusi Dmitryj Krutoj. Dodał, że Białoruś prowadzi rozmowy z Polską na ten temat na różnych szczeblach.