X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Przywódcy państw bałtyckich potępiają rosyjskie próby fałszowania historii

07.05.2020 10:59
Prezydenci krajów bałtyckich, Gitanas Nauseda, Egils Levits i Kersti Kaljulaid, potępili rosyjskie próby fałszowania historii. Chodzi o podważanie roli jaką Związek Radziecki odegrał w wybuchu II wojny światowej oraz zbrodnie sowieckie dokonane na terenach okupowanej Litwy, Łotwy i Estonii.
Audio
  • Przywódcy państw bałtyckich potępiają rosyjskie próby fałszowania historii. Materiał Kamila Zalewskiego
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneshutterstock/domena publiczna

Deklaracja przywódców krajów bałtyckich została opublikowana w związku z przypadającą jutro 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Czytamy w niej, że wypaczanie wydarzeń historycznych, które doprowadziły do wybuchu wojny i późniejszego podziału Europy jest "godną pożałowania próbą fałszowania historii i podważania zasad, jakie panują we współczesnym świecie".

Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii zaznaczyli, że zakończenie wojny dla wielu państw Europy Środkowej i Wschodniej nie było symbolem wolności. Jeden reżim został zastąpiony przez inny, a kraje bałtyckie zostały zaanektowane przez Związek Radziecki. Zwrócili uwagę na to, że trwająca blisko pół wieku okupacja ich państw jest lekcją, zachęcającą do walki o prawdę historyczną. Podkreślili też znaczącą rolę NATO w utrzymaniu bezpieczeństwa międzynarodowego oraz stabilności Europy. We wspólnym oświadczeniu prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii oddali też hołd wszystkim ofiarom wojny.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział agencji BNS, że celem wspólnej deklaracji jest zwrócenie uwagi na to, że historii nie da się napisać od nowa. Zaznaczył, że Rosja realizuje ostatnio politykę rewizjonizmu historycznego, co jest szczególnie widoczne w próbach uzasadnienia swojej roli w podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. - Historia to historia, a fakty to fakty - oświadczył litewski przywódca. Z kolei zdaniem przywódcy Łotwy Egilsa Levitsa "fałszowanie historii jest rodzajem wojny hybrydowej".


IAR/dad

Ukraina otworzyła trzecie przejście graniczne z Polską

07.05.2020 08:34
Wznowiono ruch samochodowy na ukraińsko-polskim przejściu granicznym Rawa Ruska-Hrebenne, które z powodu pandemii było tymczasowo zamknięte. Decyzję o otwarciu przejścia podjął ukraiński rząd.

Jacek Sasin: wybory prezydenckie mogą się odbyć jeszcze w czerwcu

07.05.2020 09:33
Mam nadzieję, że wybory prezydenckie odbędą się wcześniej niż w lipcu; jeszcze w czerwcu mogą się odbyć w trybie korespondencyjnym - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, wszystko zależy od tego, kiedy Sąd Najwyższy stwierdzi, że nie doszło do skutecznego wyboru prezydenta.

Polska i kilka państw UE chce ścisłej współpracy na rzecz "zielonej energii"

07.05.2020 10:07
Polska i kilka państw UE proponuje KE wzmocnienie współpracy na rzecz europejskiego sojuszu branży odnawialnych źródeł energii, który miałby pomóc kojarzyć firmy oraz wspomóc rozwój branży. Kraje te chcą, by UE silniej wsparła finansowo rozwój energetyki solarnej i wiatrowej.