X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Łukaszenka oskarża o "sterowanie protestami po wyborach". Jest stanowcza reakcja MSZ

10.08.2020 13:16
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że uczestnikami powyborczych protestów "sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech". Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś. - Zarzuty prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, że uczestnikami powyborczych protestów sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech, uważamy za bezpodstawne - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Kandydatka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
  • Kandydatka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich [posłuchaj]
Zamieszki na Białorusi
Zamieszki na BiałorusiPAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

- Zarejestrowaliśmy telefony z zagranicy. Telefony były z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech; sterowano naszymi - proszę wybaczyć - owcami; one nie rozumieją, co robią, i nimi zaczynają sterować - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z Siergiejem Lebiediewem, szefem misji obserwacyjnej z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Łukaszenka zapewnił, że w ciągu minionej doby wielu osobom odmówiono wjazdu na Białoruś ze względów bezpieczeństwa. - Dokumenty były fałszywe, a większość nie wiedziała, po co jedzie - oświadczył.

Odnosząc się do działań milicji w noc powyborczą, oznajmił, że "chłopców z milicji próbowano atakować i niekiedy atakowano, ale chłopcy godnie wytrzymali i odpowiedzieli".

Фотографии пострадавших во время вчерашних протестов в Минске. Фото: Ольга Шукайло, Вадим Замировский, TUT.BY

Opublikowany przez Белорусский портал TUT.BY Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Łukaszenka nazwał wybory prezydenckie "świętem" i oznajmił: "Chcieliśmy ludziom podarować święto, a oni rzeczywiście na to odpowiedzieli". Niemniej - dodał - "ktoś chciał to święto zepsuć". Ludzie ci "pokazali się jeszcze wyraźniej tej nocy" - oświadczył, powołując się w tym miejscu na telefony z zagranicy.

Wymienił liczbę około 50 osób rannych podczas nocnych protestów i około 30 poszkodowanych milicjantów.

Тысяча огней на фоне ОМОНа в Минске!

Opublikowany przez Белорусский портал TUT.BY Niedziela, 9 sierpnia 2020

Wcześniej MSW Białorusi podało, że w trakcie zgromadzeń w ponad 30 miejscowościach kraju poszkodowanych zostało 39 milicjantów i ponad 50 osób cywilnych. MSW zaprzeczyło doniesieniom o jednej ofierze śmiertelnej starć z milicją w Mińsku.

Jest reakcja szefa polskiej dyplomacji

Jacek Czaputowicz pytany na konferencji prasowej o zarzut Łukaszenki wobec Polski podkreślił, że "to nie jest jednoznaczna wypowiedź". - W tej wypowiedzi jest pewna sugestia co do telefonów z Polski, które mogły dotyczyć organizacji społecznych, które mają zupełne prawo do utrzymywania kontaktów z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego białoruskiego, więc ten zarzut uznajemy za bezpodstawny - przyznał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Posłuchaj
00:27 10567514_2.mp3 Szef polskiej dyplomacji wyraził gotowość do pomocy w podjęciu negocjacji (IAR)

 

- Uważamy, że władze białoruskie powinny rozumieć, że skala tych protestów to nie jest wynik oddziaływania zagranicy, tym bardziej Polski, która jak najlepiej życzy społeczeństwu białoruskiemu, tylko pewnego niezadowolenia wyraźnego w demonstracjach społeczeństwa - mówił Czaputowicz.


Posłuchaj
00:20 10567514_1.mp3 Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył jednocześnie, że kontakty z władzami Białorusi nie oznaczają poparcia dla ich polityki (IAR)

 

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka, który uzyskał blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - mniej niż 10 proc. głosów. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.


IAR/PAP/dad

Aleś Zarembiuk o wyborach na Białorusi: ustawka, wyniki są sfałszowane

09.08.2020 21:35
Alaksander Łukaszenka zdobył 79,7 procent głosów w badaniu exit poll przeprowadzonym dla państwowego nadawcy MIR. - Tak mamy od lat. Te wyniki nikogo już nie zaskoczyły - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk z Domu Białoruskiego w Warszawie.

Białoruś: protesty i starcia po wyborach prezydenckich

10.08.2020 08:24
W kilkudziesięciu miastach Białorusi doszło w nocy do protestów i starć demonstrantów z siłami bezpieczeństwa. Według agencji Reutera zatrzymano około 1300 osób, są też informacje o rannych.

Polskie MSZ zaniepokojone brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi

10.08.2020 10:14
MSZ wyraża głębokie zaniepokojenie brutalną pacyfikacją powyborczych manifestacji na Białorusi; ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania - czytamy w oświadczeniu Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosyjska prasa: na Białorusi odbyły się najdramatyczniejsze w jej historii wybory

10.08.2020 11:46
Jako najdramatyczniejsze w historii Białorusi określa niedzielne wybory prezydenckie rosyjski dziennik "Kommiersant". Za najważniejsze pytanie gazeta uważa to, czy "białoruscy wyborcy uznają swoją klęskę" i wyniki mówiące o wygranej Alaksandra Łukaszenki.

100-lecie Bitwy Warszawskiej. IPN zaprasza na wystawę "Wojna światów 1920"

10.08.2020 12:01
Ekspozycja przygotowana w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ukazuje wojnę polsko-bolszewicką jako konflikt, mający znamiona wojny cywilizacyjnej.