X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy wspólnie wzywają do zatrzymania Nord Stream 2

22.02.2021 09:56
Nord Stream 2 jest szkodliwy dla Unii Europejskiej i musi być zatrzymany - napisali ministrowie spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau i Ukrainy Dmytro Kułeba w artykule opublikowanym na portalu Politico. Podkreślili, że Stany Zjednoczone mogą odegrać ważną rolę, by uniemożliwić zakończenie inwestycji.
Do budowy Nord Stream 2 używany jest m.in. rosyjski rurociągowiec Akademik Czerski
Do budowy Nord Stream 2 używany jest m.in. rosyjski rurociągowiec Akademik CzerskiElena Krivorotova/ Shutterstock

Nord Stream został zaprojektowany po to, by sabotować bezpieczeństwo energetyczne Europy - napisali szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy. Podkreślili, że takie inwestycje nie mogą być postrzegane jedynie jako projekty dwustronne, ale należy je traktować szerzej z perspektywy interesów i bezpieczeństwa Europy jako całości.

Dodali, że Rosja wykorzystuje surowce energetyczne i zależność od dostaw gazu, by zakłócić proces wiązania się Europy Środkowej z Zachodem. Polska, jak czytamy w artykule, była zawsze orędownikiem członkostwa Ukrainy w Unii i w NATO.

Ministrowie przypomnieli kryzysy gazowe z 2006 i 2009 roku, kiedy Rosja zakręciła kurek z błękitnym paliwem dostarczanym tranzytem przez Ukrainę do Europy. Unia rozpoczęła wtedy prace nad zintegrowaniem swojego rynku energetycznego odpornego na kryzysy w przyszłości. Rosja jednak realizowała swój plan wzmocnienia kontroli nad dostawami gazu do Unii z pominięciem Europy Środkowej i tak powstał rurociąg Nord Stream.

Szefowie MSZ-tów Polski i Ukrainy zwrócili uwagę, że 10 lat po uruchomieniu Gazociągu Północnego Rosja jest niebezpiecznie blisko ukończenia drugiej nitki. "Niestety, Rosja mogła tak dalece zrealizować projekt mimo, że nadal narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, rażąco lekceważąc międzynarodowe prawo" - napisali Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba.

Ministrowie przypomnieli, że Polska i Ukraina od dawna ostrzegały przed niebezpieczeństwami związanymi z budową Nord Stream 2.

Napisali również, że apele o czujność i odwagę usłyszał amerykański Kongres, który zdecydował się na sankcje wobec firm budujących drugą nitkę Gazociągu Północnego. "Wzywamy prezydenta USA Joe Bidena do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by zapobiec ukończeniu projektu" - czytamy w artykule w Politico autorstwa ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba napisali, że Stany Zjednoczone nadal odgrywają w tej sprawie kluczową rolę.

Podkreślili, że należy odrzucić twierdzenia, że Nord Stream 2 jest "zbyt duży, by upaść" i że trzeba go dokończyć. Dodali, że jeśli zostanie on sfinalizowany, Rosja będzie przekonywać opinię publiczną na Ukrainie, że Zachód ignoruje własne zasady, a w rezultacie także nie troszczy się o bezpieczeństwo i dobrobyt tego kraju.

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy podkreślili, że stawka jest wysoka i że Zachód, na czele z USA nie może drżeć ze strachu w obliczu szantażu, sprzecznego ze wszystkim czego broni.

IAR/dad

Wielka Brytania: zlokalizowano siedzibę polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej

21.02.2021 14:31
Dzięki staraniom polonijnego działacza i badacza historii, Tomasza Muskusa udało się odnaleźć w Londynie miejsce, w którym w czasie II wojny światowej znajdowało się biuro polskiego wywiadu i kontrwywiadu.

Wiceszef KE: Rosja ignoruje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Nawalnego

21.02.2021 15:35
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell napisał na Twitterze, że "rosyjskie sądy nadal ignorują orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Aleksieja Navalnego". Zapowiedział, że w poniedziałek podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych szefowie 27 państw będą rozmawiać nad dalszymi krokami, które podejmie Unia Europejska w tej sprawie.

Zbigniew Rau: rozmowy ze stroną amerykańską wyglądają obiecująco

22.02.2021 08:26
Rozmowy ze stroną amerykańską wyglądają obiecująco i nie wskazują na jakąś zmianę w stosunku do poprzedniej amerykańskiej administracji - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.