X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zakończył się szczyt UE. Pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego

23.10.2021 15:46
W piątek zakończył się dwudniowy szczyt UE w Strasburgu. Polskę reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw Wspólnoty omówili na nim m.in. temat migrantów na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Jak przekazała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, obecnie w UE trwa dyskusja na temat sankcji dla reżimu Aleksandra Łukaszenki, a podczas szczytu pojawiła się propozycja, aby KE sfinansowała budowę muru granicznego.
Przedstawiciele krajów UE podczas dwudniowego szczytu w Strasburgu
Przedstawiciele krajów UE podczas dwudniowego szczytu w StrasburguKrystian Maj/KPRM

Ponad 5 godzin trwała dyskusja, podczas drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli, o sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią.

Jak przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, przywódcy unijni nie sprecyzowali, kiedy Wspólnota nałoży na reżim Aleksandra Łukaszenki sankcje. Jak dodała zapowiedzi Komisji Europejskiej i Ursuli von der Leyen były jednoznaczne.

- Będziemy wywierać presję na białoruski reżim. Rozszerzymy też sankcje. Obejmą one osoby i firmy. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na białoruskiej granicy. Działania reżimu w Mińsku, to atak hybrydowy - powiedziała szefowa KE.

Dyskusja nt. sankcji dla białoruskich linii lotniczych

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nt. objęcia sankcjami białoruskich linii lotniczych Belavia. To narodowy przewoźnik naszych sąsiadów zza wschodniej granicy jest odpowiedzialny za sprowadzanie imigrantów do Mińska.

- Z tym ma największy problem Irlandia, która ma podpisane umowy z Belavią na leasingowanie samolotów, ale wydaje się, że wobec tak jednolitego stanowiska we Wspólnocie, Irlandia się nie wyłamie - powiedziała Beata Płomecka.

Dyskusja o migracji

Dyskusja o migracji i o działaniach reżimu w Mińsku zaczęła się od prezentacji przywódców Polski, Łotwy i Litwy o tym, co dzieje się na granicy.

- Myślę, że teraz nasi koledzy i partnerzy w Unii dobrze rozumieją, z czym kraje frontowe muszą się zmagać, a reżim Łukaszenki zobaczy, że Unia jest zjednoczona i jest gotowa do obrony - mówił Gitanas Nausėda, prezydent Litwy.

- Spotkało się to z absolutnie pełnym i całkowitym poparciem. Wszystko to, co opisywałem, przedstawiając jednocześnie ryzyka związane ze szturmem migracyjnym, sztucznie wywołanym przez reżim Łukaszenki i mocodawców z Moskwy. Nie było głosów powątpiewania, kto jest rzeczywistym autorem próby destabilizacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czy UE sfinansuje budowę muru na granicy?

Jak przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, podczas szczytu pojawiła się propozycja, zgłoszona przez prezydenta Litwy, by UE sfinansowała budowę muru na granicy zewnętrznej.

- Szefowa KE Ursula von der Leyen nie pozostawiła złudzeń. Powiedziała, że nie ma możliwości sfinansowania tego z unijnego budżetu. O to był też pytany polski premier. Na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki odpowiedział, że jest jednak prawdopodobne, że KE będzie finansowała ochronę granic, choć o szczegółach nie mówił - relacjonowała Beata Płomecka.

Z kolei w czwartek, podczas pierwszego dnia szczytu, mowa była m.in. o wysokich cenach energii i o praworządności.


IAR/ho

Rozpoczęły się ćwiczenia WOT na ścianie wschodniej

22.10.2021 15:00
W piątek wybrane brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęły cykl ćwiczeń Osłona-21. Ćwiczenia będą prowadzone do końca roku w pasie przygranicznym z Białorusią - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 22.10.2021 r.

22.10.2021 17:18
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, kwestie energetyczne poruszane na unijnym szczycie w Brukseli oraz Nagroda Sacharowa dla Aleksieja Nawalnego.

Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna

23.10.2021 12:48
Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna; prezydent apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy oraz apeluje o rozsądek i humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na granicy - mówiła w sobotę prezydencka minister Bogna Janke.