Redakcja Polska

Siły Zbrojne Ukrainy: są sygnały, że wojska rosyjskie kierują się na wschód kraju

30.03.2022 09:38
"Są pewne oznaki wskazujące, że wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań w kierunku wschodnim" - głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowany w nocy z wtorku na środę i cytowany przez agencję Ukrinform.
Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy: są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnim
Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy: są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnimID1974/Shutterstock

"Według stanu na godz. 00:00 30 marca 2020 r. rosyjscy najeźdźcy nie zdołali osiągnąć administracyjnych granic Regionu Donieckiego i Ługańskiego, okrążyć miasta Kijowa i uzyskać kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy" - można przeczytać w informacji.

W obecnym momencie pojedyncze jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontynuują wycofywanie się z rejonu Kijowa i Czernihowa. "Są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnim" - cytuje agencja komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Ukraińskie wojsko podejrzliwe

Ukrinform zauważa, że według Sztabu Generalnego tzw. "wycofywanie żołnierzy" może być również wymianą niektórych jednostek mającą na celu wprowadzenie w błąd dowództwa sił zbrojnych Ukrainy i stworzenie błędnego wrażenia, że Rosja zrezygnowała z okrążenia Kijowa.

Według komunikatu pozycje wojsk rosyjskich w innych rejonach pozostają w zasadzie niezmienione.

USA sceptyczne wobec zapowiedzi Kremla

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu z premierem Singapuru, Joe Biden został zapytany, czy zapowiedź Moskwy wycofania wojsk z okolic Kijowa i Czernihowa traktuje jako sygnał zakończenia wojny na Ukrainie czy grę na czas ze strony Rosji.

Prezydent USA odpowiedział, że nie wyciąga z tego faktu żadnych wniosków, i że liczą się działania, a nie deklaracje ze strony Rosji. - Poczekajmy na to co zrobią. A w międzyczasie zamierzamy nadal utrzymywać silne sankcje i nadal będziemy dostarczać ukraińskiemu wojsku uzbrojenie niezbędne do samoobrony. I nadal będziemy uważnie obserwować, co się dzieje - powiedział Biden.


PAP/dad

MSZ odpowiada na słowa Zełenskiego. "Nie chcemy, żeby na Ukrainie trwał zamrożony konflikt"

29.03.2022 15:08
- Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego zdefiniowaniem sprawy, też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

Polska wśród państw gwarantujących bezpieczeństwo? Jest nowa propozycja Ukrainy

29.03.2022 16:18
Polska mogłaby znaleźć się w gronie państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją - przekazał na briefingu po wtorkowych rozmowach w Stambule ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

Hakerzy z Anonymous paraliżują cywilne lotnictwo. Usunęli 65 TB danych

30.03.2022 08:57
Rosawiacja (rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego) utraciła 65 TB danych. Do cyberataku przyznali się hakerzy z Anonymous.