Redakcja Polska

Amerykańscy sekretarze stanu i obrony mają odwiedzić Kijów

24.04.2022 10:53
Amerykańscy sekretarze stanu i obrony mają dzisiaj odwiedzić Kijów. Poinformował o tym wczoraj ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Antony Blinken i Lloyd Austin będą najwyższymi rangą politykami USA w Kijowie od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Wołodymyr Zełenski podczas konferencji w kijowskim metrze
Wołodymyr Zełenski podczas konferencji w kijowskim metrzePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Zełenski zapowiedział wizytę amerykańskich polityków podczas wieczornej konferencji prasowej, zorganizowanej na stacji kijowskiego metra. Poinformował, że głównym tematem rozmów z gośćmi z USA będzie kwestia dalszego zbrojenia Ukrainy. - Będziemy rozmawiać o broni, jakiej potrzebujemy i o terminach dostaw. Chcę podkreślić, że w tym i w ubiegłym tygodniu sytuacja, gdy chodzi o dostawy z USA, znacznie się poprawiła - dodał prezydent Zełenski.

Po tym jak Rosjanie wycofali się z okolic Kijowa, do ukraińskiej stolicy przyjeżdżają kolejni europejscy politycy. Na miejscu byli już między innymi prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, premierzy Polski, Danii, Hiszpanii I Wielkiej Brytanii oraz szefowie Komisji i Rady Europejskiej. W Kijowie nie było jeszcze dotąd tak wysokiej rangi polityków z USA.

Stany Zjednoczone od kilkunastu tygodni dostarczają Ukrainie broń potrzebną do obrony kraju przed rosyjskimi wojskami. Ocenia się, że dotychczas przekazana broń warta jest około 3,5 miliarda dolarów.


IAR/dad

Sankcje wobec Rosji i rozliczenie rosyjskich zbrodni. Wideokonferencja zwołana przez Joe Bidena

23.04.2022 16:17
Wsparcie dla Ukrainy, dalsze sankcje wobec Rosji i rozliczenie rosyjskich zbrodni - to były również główne tematy wideokonferencji, którą zwołał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Wzięli w niej udział przywódcy państw NATO i Unii Europejskiej. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Rosjanie rozlokowali wyrzutnie Iskanderów 60 km od granicy z Ukrainą

24.04.2022 10:40
Rosja rozlokowała w obwodzie biełgorodzkim, 60 km od ukraińskiej granicy, wyrzutnie pocisków Iskander - podaje w niedzielę Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

"Wytchnienia, pokoju, nowej nadziei". Życzenia pary prezydenckiej w prawosławną Wielkanoc

24.04.2022 10:15
Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich w związku z przypadającą dziś prawosławną Wielkanocą. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda życzyli im pokoju i nadziei.