Redakcja Polska

"Le Figaro": polityka kanclerza Scholza przyczyną utraty zaufania Niemiec w UE

27.04.2022 13:45
Wojna w Ukrainie ujawniła wady francuskich i niemieckich strategii wobec Rosji; polityka kanclerza Niemiec Olafa Scholza w kwestii dostaw broni jest przyczyną utraty zaufania Niemiec w UE – pisze w środę dziennik "Le Figaro".
Olaf Scholz
Olaf ScholzShutterstock/photocosmos1

"Na wschodzie i północy kontynentu niektórzy uważają, że Niemcy i Francja, dwa duże kraje Unii, nie poradziły sobie z kryzysem. Ani Emmanuel Macron, ani Olaf Scholz nie byli w Kijowie od 24 lutego, kiedy to ukraińska stolica stała się epicentrum zachodniej dyplomacji" – zauważa "Le Figaro". "Była Kanclerz Angela Merkel broniła rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 zębami i pazurami pomimo sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Środkowo-Wschodniej" – przypomina francuski dziennik.

"Błędna analiza natury rosyjskiego reżimu i środowiska geopolitycznego pęka jak bańka iluzji, w której Niemcy żyją wygodnie od zakończenia zimnej wojny, przekonani, że +koniec historii+, dywidenda pokoju i dobrobyt gospodarczy były przeznaczeniem kontynentu. Bardzo przywiązani do dyplomacji handlowej, uważanej za czynnik pokoju, niemieccy urzędnicy zakładają, że Władimir Putin nada priorytet gospodarce swojego kraju nad imperialnym szaleństwem, nie rozumiejąc, że w Moskwie dominuje ideologia" – wskazuje "Le Figaro".

"Błędy z przeszłości wywołały wstrząs w Niemczech"

"Były socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schröder, zagorzały obrońca zbliżenia z Moskwą, nadal pracuje dla Gazpromu. Od początku wojny Niemcy z całą mocą opierały się nałożeniu embarga na rosyjski gaz, od którego są bardzo uzależnione. Od dawna też zwleka z pomysłem dostarczania ciężkiej broni na Ukrainę. Błędy z przeszłości wywołały wstrząs w Niemczech, gdzie niektórzy wzywają do zmiany polityki Merkel" – przypomina gazeta.

- Kanclerz Scholz jako pierwszy pogratulował Emmanuelowi Macronowi reelekcji, a prezydent Francji zarezerwuje dla niego pierwszą wizytę zagraniczną jego drugiej pięcioletniej kadencji. Jednak "w obliczu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Polski i krajów bałtyckich, które coraz częściej dochodzą do głosu i chcą, aby UE bardziej zaangażowała się w Ukrainę, francusko-niemiecka para chce zachować swoje centralne miejsce, musi stawić czoła wyzwaniu" - podkreśla "Le Figaro"

"Scholz i Macron powinni zdecydować się na wspólny wyjazd do Kijowa. Ale jeśli tandem Macron-Merkel podzielił przywództwo, francuski prezydent powinien być dominującym partnerem nowej pary, stawiając czoła Scholzowi, któremu brakuje zarówno charyzmy, jak i entuzjazmu. W każdym razie w polityce międzynarodowej" - podsumowuje gazeta.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Olaf Scholz Niemcy Ukraina

Polak w finale konkursu "Litewska fotografia prasowa"

27.04.2022 11:04
Polak ze Stargardu, Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Fotografik od wielu lat mieszka w Wilnie. Zajmuje się zarówno zdjęciami prasowymi, jak też swoimi własnymi projektami. Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy.

SKW wykryła kolejnych szpiegów. Rosjanin i Białorusin zbierali informacje o polskiej armii

27.04.2022 12:22
W Białymstoku zatrzymano dwie osoby - Rosjanina i Białorusina - pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że zostali oni zidentyfikowani przez Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Szpiedzy gromadzili informacje o jednostkach wojskowych i sytuacji kadrowej w Siłach Zbrojnych RP.