Redakcja Polska

UE z kolejnym pakietem sankcji. Węgry sceptyczne wobec embarga na rosyjską ropę

04.05.2022 13:25
Węgry oceniają, że plan unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe nie zapewnia im bezpieczeństwa energetycznego
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce: nie wyobrażam sobie, by powrót do normalnych relacji z Putinem był możliwy
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce: nie wyobrażam sobie, by powrót do normalnych relacji z Putinem był możliwyPAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Komisja Europejska przedstawiła założenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. To między innymi embargo na rosyjską ropę i produkty naftowe, które ma zacząć obowiązywać do końca roku. O rok dłużej z rosyjskiej ropy mają móc korzystać najbardziej uzależnione od niej kraje - Słowacja i Węgry. 

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro prasowe węgierskiego rządu Budapeszt "nie widzi jakiegokolwiej planu", jak miałby wyglądać okres przejścia od rosyjskich paliw do alternatywnych źródeł oraz jak miałyby wyglądać gwarancje bezpieczeństwa energetycznego dla Węgier.
Dziś w sprawie zatwierdzenia nowego pakietu sankcji spotykają się w Brukseli ambasadorowie krajów unijnych. 

Oprócz unijnego embarga na ropę i produkty naftowe Wspólnota zamierza wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym największy - Sbierbank. Unia zablokuje też działalność na swoim terytorium trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu kremlowskiej propagandy. W ramach szóstego pakietu sankcji na unijną "czarną listę" wpisani mają też zostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy.

IAR/ks

Pułk Azow nie składa broni. Bohaterska obrona ostatniego przyczółku wolności w Mariupolu

03.05.2022 11:00
Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki nadal chronią się też cywile. W udostępnionym nagraniu wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatłosław Pałamar podkreślił wolę walki ukraińskich żołnierzy o ostatni przyczółek miasta. - Mariupol należy do Ukrainy - zaznaczył. 

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Andrzejem Dudą

04.05.2022 09:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Strasburg: szczegóły szóstego pakietu sankcji UE nałożonych na Rosję

04.05.2022 09:53
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom.