Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Andrzejem Dudą

04.05.2022 09:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Audio
  • Ukraiński prezydent mówił o tym w nagraniu wideo, które opublikował w nocy w mediach społecznościowych [posłuchaj]
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenskifacebook.com/zelenskiy.official

Ukraiński prezydent mówił o tym w nagraniu wideo, które opublikował w nocy w mediach społecznościowych: "Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przekazałem jemu i całemu narodowi polskiemu gratulacje z okazji święta narodowego - Święta Konstytucji. Rozmawialiśmy o dalszej współpracy, konkretnych krokach i wsparciu naszej obrony. Poinformowałem go o aktualnej sytuacji na terenach działań wojennych. O tym, co dzieje się w Mariupolu. O ewakuacji Ukraińców. I o tym, co jeszcze możemy razem zrobić, aby chronić nasze państwo i naszą wspólną wolność - wolność Ukraińców i Polaków, wszystkich Europejczyków." 

Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta Polski do wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Ukraina od 24 lutego stawia opór rosyjskiej agresji.

Na łamach The Wall Street Journal prezydent Ukrainy wezwał zagraniczne firmy do całkowitego wycofania się z rosyjskiego rynku. Wołodymyr Zełenski stwierdził, że całkowita izolacja ekonomiczna rosyjskiego agresora pomoże Ukrainie w walce o ochronę jej praw. "Agresor musi być kompletnie, całkowicie odizolowany ekonomicznie" - powiedział.

Ukraiński przywódca ostrzegł także kierownictwa zagranicznych firm przed ryzykiem prowadzenia biznesu w Rosji. "Jeżeli na rosyjskim rynku pozostaną jakieś firmy, to znaczy, że bezpośrednio wspierają terrorystyczną machinę wojskową Federacji Rosyjskiej" - dodał Wołodymyr Zełenski. 

W wywiadzie dla The Wall Street Journal prezydent Ukrainy obiecał także światowym markom atrakcyjne warunki do inwestowania w jego kraju po zakończeniu wojny. "Jestem przekonany, że po zwycięstwie Ukraina będzie piękniejsza niż wcześniej. Wykazaliśmy się heroizmem w obronie naszej wspólnej wolności. Stworzymy najlepsze warunki do inwestowania w całej Europie" - podkreślił.

IAR/ks

Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent: możemy zbudować wielką wspólnotę narodów w naszej części Europy

03.05.2022 15:00
- Wierzę, że jesteśmy w stanie budować w naszej części Europy wielką wspólnotę narodów, o jakiej mocy uczy nas nasza historia. Mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach, jak i Ukraińcach, oraz naszych sąsiadach Litwinach, Łotyszach i Estończykach - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Pułk Azow nie składa broni. Bohaterska obrona ostatniego przyczółku wolności w Mariupolu

03.05.2022 11:00
Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki nadal chronią się też cywile. W udostępnionym nagraniu wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatłosław Pałamar podkreślił wolę walki ukraińskich żołnierzy o ostatni przyczółek miasta. - Mariupol należy do Ukrainy - zaznaczył. 

Strasburg: szczegóły szóstego pakietu sankcji UE nałożonych na Rosję

04.05.2022 09:53
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom.