Redakcja Polska

Nowy pakiet sankcji UE. Na czarnej liście patriarcha Cyryl i rodzina rzecznika Kremla

05.05.2022 10:59
Ponad 50 osób i kilkanaście firm z Rosji zostało wpisanych na czarną listę sankcyjną przez Komisję Europejską - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. To element szóstego unijnego pakietu restrykcji, w którym znajduje się też propozycja odroczonego w czasie embarga na import ropy.
CNN: 9 maja Putin może formalnie wypowiedzieć Ukrainie wojnę, by nasilić ofensywę
CNN: 9 maja Putin może formalnie wypowiedzieć Ukrainie wojnę, by nasilić ofensywęShutterstock/Leonid200922

Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie jest ponad 40. wojskowych z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która wchodzi w skład 35. Armii i która jest odpowiedzialna za masakrę cywilów w podkijowskiej Buczy - zabójstwa, gwałty i tortury.

- Okrucieństwa te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne - napisano w dokumencie uzasadniającym sankcje, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Powiązani z Kremlem

Ponadto Unia ma kolejny raz objąć sankcjami rodziny ludzi Kremla. Tym razem są to córka, syn i żona rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Na czarnej liście sankcyjnej jest także zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl, który - jak napisano w uzasadnieniu - jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Węgry starały się wykreślić Cyryla z listy, na razie bezskutecznie. A wśród rosyjskich przedsiębiorstw, które zostały wpisane na czarną listę, są między innymi producenci samochodów terenowych i ciężarowych.

Aby sankcje weszły w życie, jednomyślną zgodę muszą dać wszystkie kraje członkowskie.

Embargo na surowce

- Zaproponowany przez Komisję Europejską szósty pakiet sankcji wobec Rosji uwzględnia część postulatów Polski, ale nie wszystkie i będzie ona składać jeszcze poprawki - zapowiadał ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. 

Ambasador podkreślił, że by sankcje były skuteczne, Unia będzie musiała współpracować w tej sprawie nie tylko z G7, ale też z takimi krajami jak Indie czy Turcja.

Przypomniał, że Polska wraz z krajami bałtyckimi od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę domagała się całkowitego i natychmiastowego embargo na wszystkie surowce energetyczne z Rosji.

IAR/ho

Unia Europejska rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii

04.05.2022 15:32
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii. W Kiszyniowie spotkał się z prezydent Mołdawii Maią Sandu

Andrzej Sadoś: coraz więcej krajów popiera Polskę w sprawie sankcji wobec Rosji

04.05.2022 18:00
W szóstym pakiecie sankcji nie ma propozycji wstrzymania importu błękitnego paliwa, ale coraz więcej państw ten postulat popiera.

Ruszają ćwiczenia wojskowe "Żelazny Wilk 2022". Celem wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie

05.05.2022 09:44
Na Litwie rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Żelazny Wilk 2022". Będą one ściśle związane z manewrami "Swift Response", które organizują w Europie wojska Stanów Zjednoczonych.