Redakcja Polska

Ruszają ćwiczenia wojskowe "Żelazny Wilk 2022". Celem wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie

05.05.2022 09:44
Na Litwie rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Żelazny Wilk 2022". Będą one ściśle związane z manewrami "Swift Response", które organizują w Europie wojska Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o manewrach "Żelazny Wilk 2022". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
NATO zwiększa obecność na wschodniej flance
NATO zwiększa obecność na wschodniej flanceTwitter/@MON_GOV_PL

Litewskie Wojsko poinformowało, że dwutygodniowe ćwiczenia "Żelazny Wilk" mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie. Manewry mają być prowadzone w powietrzu, na lądzie oraz w wodzie.

Weźmie w nich udział ponad trzy tysiące żołnierzy z Litwy i innych krajów NATO. Wspierani będą oni przez prawie tysiąc pojazdów wojskowych.

Ćwiczenia będą prowadzone na jednym z poligonów w centralnej części Litwy. Wojsko uprzedza o konwojach wojskowych pojazdów, które pojawią się na litewskich drogach.

Z kolei jutro na wodach terytoriach Litwy na Morzu Bałtyckim rozpocznie się międzynarodowa operacja poszukiwania i niszczenia niewybuchów pod nazwą "Open Spirit". Odbywać się będzie równocześnie z ćwiczeniami rozminowywania EODEX 2022. Wezmą w niej udział okręty wojenne i specjaliści z 13 krajów należących do NATO.


IAR/ho

UE z kolejnym pakietem sankcji. Węgry sceptyczne wobec embarga na rosyjską ropę

04.05.2022 13:25
Węgry oceniają, że plan unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe nie zapewnia im bezpieczeństwa energetycznego

Unia Europejska rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii

04.05.2022 15:32
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE rozważa dodatkowe wsparcie wojskowe dla Mołdawii. W Kiszyniowie spotkał się z prezydent Mołdawii Maią Sandu

Andrzej Sadoś: coraz więcej krajów popiera Polskę w sprawie sankcji wobec Rosji

04.05.2022 18:00
W szóstym pakiecie sankcji nie ma propozycji wstrzymania importu błękitnego paliwa, ale coraz więcej państw ten postulat popiera.