Redakcja Polska

Stała obecność wojsk USA w Polsce. Nieoficjalnie: zapadła decyzja

27.05.2022 11:00
Jak informuje portal polskatimes.pl, powołując się na "źródła z kręgów rządowych", w Waszyngtonie zapadła decyzja, że obecność sił amerykańskich w Polsce będzie miała stały charakter. Do naszego kraju trafia już sprzęt potrzebny w związku z tym żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych.
Szef Pentagonu: jeśli Rosja uderzy na Polskę, będziemy gotowi, by odpowiedzieć
Szef Pentagonu: jeśli Rosja uderzy na Polskę, będziemy gotowi, by odpowiedziećMichele Ursi/Shutterstock

Portal polskatimes.pl, powołując się na "osobę z rządu, znającą kulisy sprawy", przekazał, że oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona po szczycie NATO (odbędzie się on w Madrycie, w ostatnich dniach czerwca). Jak dodano, obecność Amerykanów, która obecnie ma charakter "stały, ale rotacyjny", po szczycie Sojuszu stanie się "w pełni stała".

Jak wskazuje rozmówca portalu, "na amerykański sprzęt jest już przygotowywana baza w Powidzu", co ma kluczowe znaczenie, bo "ważne jest (...) umiejscowienie jak największej ilości sprzętu i zapasów, w tym amunicji, na terytorium Polski". - Chodzi o to, aby nasycić sprzętem amerykańskim polskie magazyny - czytamy.

Stała obecność wojsk USA. Ilu żołnierzy może trafić do Polski?

Z kolei z szybkim ulokowaniem w Polsce żołnierzy z USA nie powinno być dużych trudności, co pokazała wojna na Ukrainie. To właśnie inwazja Rosji na ten kraj jest jedną z przyczyn podjętych w Waszyngtonie decyzji.

Warszawa zabiega o stałą obecność 10,5 tys. wojskowych ze Stanów Zjednoczonych. Ilu ostatecznie trafi ich do Polski, jeszcze nie wiadomo.


polskatimes.pl/ho

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Rosji nie da się ugłaskać. Trzeba jej odpowiedzieć siłą

26.05.2022 12:25
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss ostrzega przed polityką "ugłaskiwania" Rosji. - Agresji Rosji nie da się złagodzić. Trzeba jej odpowiedzieć siłą. Nie możemy pozwolić, aby na Ukrainie rozwinął się coraz bardziej bolesny konflikt - powiedziała Truss, cytowana przez ukraińską agencję prasową Ukrinform, która powołuje się na brytyjskie MSZ.

Mariusz Błaszczak zapowiada zakup rakiet HIMARS dla polskiego wojska

26.05.2022 15:22
- W ramach systemu Narew jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze rakiety, które będą komplementarne z Patriotami. Przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie następne zapytanie dotyczące rakiet Himars - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w parlamencie Łotwy

27.05.2022 09:15
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przed parlamentem Łotwy podkreślił, że na Ukrainie rozstrzyga się los wszystkich Europejczyków.