Redakcja Polska

Szef polskiej dyplomacji kontynuuje wizytę na Bałkanach Zachodnich

13.07.2022 09:37
Pomiędzy wizytami w krajach bałkańskich minister poleci do Hagi, by wziąć udział w konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji
Audio
  • Szef polskiego MSZ kontynuuje wizytę na Bałkanach Zachodnich [posłuchaj]
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew RauPAP/Rafał Guz

Znaczenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz rosyjska agresja na Ukrainę to niektóre tematy rozmów przewodniczącego OBWE i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z jego serbskim odpowiednikiem Nikolą Selakoviciem. Dziś szef polskiej dyplomacji kontynuuje wizytę na Bałkanach Zachodnich. Tym razem odwiedzi Bośnię i Hercegowinę.

Minister Spraw Zagranicznych oraz przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Zbigniew Rau powiedział, że docenia wysiłki Serbii na rzecz zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie. 

Szef polskiej dyplomacji mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim serbskim odpowiednikiem Nikolą Selakoviciem. Jak podkreślił Zbigniew Rau, Serbia jest aktywnym i godnym zaufania partnerem Organizacji. Zaznaczył, że jego wizyta w tym kraju przypada na czas, kiedy region zmaga się z poważnym wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem.
Szef polskiej dyplomacji zapewnił też jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, że instytucja będzie wspierać proces reform, które przeprowadza obecny rząd Serbii. Dyplomaci zgodzili się co do fundamentalnych wartości dotyczących demokracji, współpracy w zakresie bezpieczeństwa, wolności mediów i praw człowieka. 

Szef serbskiego MSZ z kolei odniósł się do zaangażowania Serbii w prace OBWE. Mówił, że jego kraj przeprowadza reformy we współpracy z tą instytucją. Wskazał, że wśród nich znajdują się między innymi wzmacnianie wolności mediów i rządów prawa.

W Belgradzie minister Zbigniew Rau spotkał się też z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem oraz premier Aną Brnabić. W kolejnych dniach odwiedzi Bośnię i Hercegowinę, a także Kosowo. Pomiędzy wizytami w krajach bałkańskich minister poleci do Hagi, by wziąć udział w konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

IAR/ks

Polska odnawia relacje dyplomatyczne z Izraelem

12.07.2022 18:51
"Pierwszy krok wykonany" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Dziś listy uwierzytelniające złożył nowy ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy o podziękowaniach Sztabu Generalnego ukraińskiej armii

12.07.2022 19:00
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju.

Prezydent Ukrainy o wizycie wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Kijowie

13.07.2022 09:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmowy z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem przebiegały w całkowitej ufności w przyszłość Ukrainy.