Redakcja Polska

Przedstawiciele ukraińskiej armii dziękują Polsce. "Uratowaliście Europę przed bolszewikami"

15.08.2022 13:24
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego, nawiązując m.in. do wspólnej walki polsko-ukraińskiej przeciwko Rosji bolszewickiej.
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą WarszawskąCentralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna

"Wszystkiego najlepszego dla naszej zaprzyjaźnionej Polski i Wojska Polskiego! Nasi ludzie dobrze wiedzą, że Siły Zbrojne są gwarancją niepodległości państwa i wolności narodu. Za wolność naszą i waszą!" - napisał szef ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze w dniu Święta Wojska Polskiego. Ołeksij Reznikow oznaczył też we wpisie prezydenta Andrzeja Dudę oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Ponadto generał Wałerij Załużny w wystąpieniu wideo zwrócił się do Polaków słowami "Drodzy bracia!" i również złożył życzenia. - W Bitwie Warszawskiej wasz naród bronił państwowości i uratował Europę przed najazdem bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych, występując na tle ukraińskich sztandarów i polskiej flagi państwowej.

- Jestem szczerze wdzięczny Polakom za wsparcie i pomoc w tym trudnym czasie. Walczymy o naszą i waszą wolność. Razem wygramy! - powiedział generał Załużny. Nagranie opublikowano na profilu Sztabu Generalnego armii ukraińskiej na Facebooku.

Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięstwo Polski nad bolszewikami. 102 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armią Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Była to jedna z 18. bitew, które zdecydowały o losach świata.

Ukraina: poświęcono kwaterę żołnierzy 1920 roku

W dniu Wojska Polskiego w Stryju na Ukrainie została poświęcona odremontowana kwatera żołnierzy 1920 roku.

"Podziękowania dla mera Stryja, Konsula Generalnego RP we Lwowie, miejscowych Polaków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wieńce złożyliśmy również na grobach Strzelców Siczowych i poległych ostatnio obrońców Ukrainy" - napisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Stryj to miasto obecnie w granicach Ukrainy, w obwodzie lwowskim. Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918-1939, to jedna z osiemnastu polskich cmentarzy i kwater wojennych na Ukrainie.


IAR/PAP/PR24/dad