Redakcja Polska

Szef MSZ w Dniu Niepodległości Ukrainy: życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność

24.08.2022 12:04
Od 31 lat Ukraina z dumą świętuje Dzień Niepodległości, choć tegoroczne obchody tego święta, pół roku od początku rosyjskiej inwazji, są inne od pozostałych, nie jesteście sami - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau. Życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły w walce o wolność i niepodległość - dodał.
Audio
  • 24 sierpnia - Dzień Niepodległości Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zbigniew Rau
Zbigniew RauSebastian Indra/MSZ

"Od 31 lat Ukraina z dumą świętuje Dzień Niepodległości. Choć tegoroczne obchody tego święta, pół roku od początku rosyjskiej inwazji, są inne od pozostałych, nie jesteście sami. Życzę wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom siły, spokoju oraz wytrwałości w walce o wolność i niepodległość" - napisał Rau w środę na Twitterze. Życzenia zamieszczono w języku polskim, ukraińskim i angielskim.


Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.


PAP/dad

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Ukraina może liczyć na Polskę

23.08.2022 14:04
Prezydent Andrzej Duda zapewnił podczas wizyty w Kijowie, że Ukraina i jej władze mogą liczyć na Polskę i Polaków. W ukraińskiej stolicy Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda w Kijowie: nie ma powrotu do "business as usual", jeśli chodzi o relacje z Rosją

23.08.2022 16:41
W czasach, gdy Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, potrzebna jest zmiana polityki Zachodu. Nie ma powrotu do "business as usual", jeśli chodzi o relacje z Rosją - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wszystkie ukraińskie ziemie zajęte przez Rosję muszą zostać wyzwolone.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda: solidarnie stoimy przy Was

24.08.2022 10:52
Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy. Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Mikrodrony Black Hornet dla ukraińskiej armii. Nowoczesny sprzęt przekażą Norwegia i Wielka Brytania

24.08.2022 11:28
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet. Sprzęt produkowany jest przez amerykańską firmę Teledyne FLIR. Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i potrafi precyzyjnie rozpoznawać oraz identyfikować cel na polu walki - oznajmiło norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.