Redakcja Polska

Jakub Kumoch: Węgry muszą zmienić politykę, jeśli chcą być wiarygodnym partnerem

25.10.2022 09:03
Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP został zapytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że Polska będzie odbudowywać współpracę z Węgrami, bo Polacy są dziś na to bardziej gotowi niż w marcu czy kwietniu. - Zawsze jestem gotowy do odbudowywania współpracy, ale to odbudowywanie nie jest bezwarunkowe; Węgry muszą zmienić swoją politykę, jeśli chcą być wiarygodnym partnerem - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.
Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na Rosję
Doradca Viktora Orbana: UE powinna przestać nakładać sankcje na RosjęYURI KOCHETKOV/PAP/EPA

Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch został zapytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że Polska będzie odbudowywać współpracę z Węgrami, bo Polacy są dziś na to bardziej gotowi niż w marcu czy kwietniu.

"Zawsze jestem gotowy do odbudowywania współpracy, ale to odbudowywanie nie jest bezwarunkowe. Węgry muszą zmienić swoją politykę, jeśli chcą być wiarygodnym partnerem" - powiedział Kumoch.

"Dla Polski 95 procent polityki zagranicznej to jest bezpieczeństwo i jeśli jakiś kraj prowadzi politykę, która nie jest zgodna z naszą polityką bezpieczeństwa, to oczywiście ma to swoje konsekwencje" - dodał minister. Jego zdaniem, premier Morawiecki "zapewne wyrażał pewną nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie, tak to rozumiem".

"Prezydent Andrzej Duda był niedawno na szczycie Grupy Wyszehradzkiej, prezydent Węgier też tam była, ale nasze stanowisko, które zostało wyrażone przez pana prezydenta w żaden sposób nie zmieniło się i było jednym wielkim przesłaniem, dlaczego należy pomagać Ukrainie, również dostarczając sprzęt militarny" - podkreślił Kumoch. 

"Czechy, Polska i Słowacja mówiły jednym głosem, Węgry mówiły o pokoju. Zostało im powiedziane: też jesteśmy za pokojem, ale pokojem sprawiedliwym" - dodał prezydencki minister.

Jak zaznaczył, z Węgrami, nadal się przyjaźnimy, ale "trochę jesteśmy zranieni, jeśli mówimy kategoriami przyjaźni".

We wrześniu portal wpolityce.pl opublikował rozmowę z premierem, w którym zapowiadał on, że rząd polski chce powrócić do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i "wspólnych działań z Węgrami". Pytany o to później szef rządu wyjaśniał, że Polskę i Węgry cały czas dzieli stosunek do Ukrainy, ale Węgry i kraje Grupy Wyszehradzkiej to nasi najbliżsi sojusznicy w ramach Unii Europejskiej - doskonale wiedzą, jak prowadzi się politykę w Brukseli, razem więc możemy działać bardziej efektywnie. 

PAP/ks

Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Jest zgoda ambasadorów państw UE

05.10.2022 07:58
Jest zgoda w Unii Europejskiej na ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ale jeszcze w środę muszą być zakończone wszystkie procedury. We wtorek ambasadorowie 27 krajów członkowskich zatwierdzili zapisy prawne, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

Prezydenci Grupy V4 rozmawiali w Bratysławie o sytuacji na Ukrainie

12.10.2022 14:16
Po spotkaniu przywódcy przedstawili wspólne stanowisko, że „rosyjskie ataki na cele cywilne na Ukrainie stanową bezprecedensowe naruszenie prawa międzynarodowego”.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: nie znam możliwości prawnych, żeby można było blokować środki europejskie

18.10.2022 12:56
Byłbym absolutnie spokojny, jeśli chodzi o środki europejskie, a za doniesieniami prasowymi w sprawie ich wstrzymania stoją osoby związane z opozycją - mówił w Radiu Wnet wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że nie zna możliwości prawnych wstrzymania takich środków.