Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy w Berlinie liczy na szybką dostawę czołgów. "Tę wojnę trzeba wygrać"

09.11.2022 13:42
Nowy ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew liczy na szybką dostawę bojowych wozów piechoty i czołgów na Ukrainę. "Jestem pełen nadziei, że tak się stanie, ponieważ tę wojnę trzeba wygrać" – powiedział w telewizji RTL.
Czołg Leopard 2
Czołg Leopard 2Filmbildfabrik/ Shutterstock

Niemcy mogą tu odegrać wiodącą rolę. - Nadal prowadzimy rozmowy oparte na zaufaniu. Mamy nadzieję, że koalicja chętnych, mocarstw zachodnich, przyczyni się do tego - stwierdził ambasador.

Wyraził nadzieję, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta szybko: "Lepiej dziś lub jutro, ale nie pojutrze". Ukraina potrzebuje sprzętu wojennego, aby odzyskać terytorium i ostatecznie wygrać wojnę.

Wcześniej nowy ambasador Ukrainy w Niemczech powiedział gazetom grupy medialnej Funke: "Mamy powody, by mieć nadzieję, że zostanie podjęta decyzja o dostarczeniu czołgów Leopard 2 bezpośrednio z Niemiec na Ukrainę". 


PAP/dad

11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się 45. edycja Koncertu Niepodległości „Contra Targovicam”

09.11.2022 12:16
Twórcami projektu są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.  

Polskie służby ćwiczą obronę infrastruktury krytycznej przed dronami

09.11.2022 13:07
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego razem z innymi służbami w Polsce ćwiczyła obronę infrastruktury krytycznej przed dronami - donosi portal biznesalert.pl. Takie urządzenia służą Rosji do niszczenia infrastruktury na Ukrainie i mogą zagrozić energetyce NATO po sabotażu Nord Stream 1 i 2.

W całym kraju trwają przygotowania do obchodów Święta Niepodległości

09.11.2022 12:38
W Warszawie całodniowe parady rekonstruktorów przechodzące przez Trakt Królewski i przemówienia Ojców Niepodległości z balkonu Hotelu Bristol, w Krakowie - Tydzień Patriotyczny na Wawelu, a w Katowicach - wystawa miniatur militariów w Panteonie Górnośląskim.