Redakcja Polska

11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się 45. edycja Koncertu Niepodległości „Contra Targovicam”

09.11.2022 12:16
Twórcami projektu są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.  
Audio
  • Na Koncert Niepodległości zaprasza Jacek "Wiejski" Górski
Koncert Niepodległości w Australii. Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajeski
Koncert Niepodległości w Australii. Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajeski Foto: Jacek "Wiejski" Górski

Inspiracją tegorocznego wydarzenia jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny 1792 roku, zwanej też wojną w obronie Konstytucji 3 Maja. Wojna ta była następstwem Konfederacji Targowickiej, która po dziś dzień jest symbolem zdrady narodowej. Specjalna, śląska edycja Koncertu Niepodległości odbędzie się natomiast w Katowicach 18 listopada i dedykowana będzie szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej.

Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 45 edycji w Polsce i za granicą, ponad 190 kompozycji, aranżacji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

O Koncercie Niepodległości Jacek ”Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, opowiedział Ewie Plisieckiej.

 

VII Koncert Niepodległości w Gdańsku czyli muzyczna podróż przez 9 wieków polskiej historii

31.08.2022 13:10
1 września w 83. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

05.11.2022 15:51
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.