Redakcja Polska

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Premier: musimy współpracować w tych bardzo trudnych czasach

23.11.2022 14:55
Podczas czwartkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach będziemy rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, inflacji i cenach energii - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka musi współpracować w trudnych czasach.
Wśród tematów rozmów szefów rządów Polski, Czech Węgier i Słowacji będą m.in. propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnej limitów cenowych na gaz
Wśród tematów rozmów szefów rządów Polski, Czech Węgier i Słowacji będą m.in. propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnej limitów cenowych na gaztwitter.com/@GrupaV4

Premier Morawiecki pytany o czwartkowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Koszycach poinformował, że wśród tematów rozmów szefów rządów Polski, Czech Węgier i Słowacji będą m.in. propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnej limitów cenowych na gaz.

- Na pewno będziemy dyskutowali również o sytuacji na Ukrainie, o inflacji zaimportowanej z Rosji, o tej inflacji, która jest skutkiem cen energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu czy paliw, a więc wojny na Ukrainie, o trudnej sytuacji gospodarczej, o współpracy Grupy Wyszehradzkiej - wyliczał Morawiecki.

- Cieszę się, że dochodzi do tego pierwszego, od już ładnych kilku miesięcy, spotkania Grupy Wyszehradzkiej, ponieważ musimy blisko ze sobą współpracować w tych bardzo trudnych czasach - dodał szef polskiego rządu.

Rozszerzenie NATO

W niedzielę w Helsinkach Morawiecki zapowiedział, że razem z premierami Czech i Słowacji będą prosić w Koszycach premiera Węgier Viktora Orbana o szybką ratyfikacje dokumentów akcesyjnych, które umożliwią Szwecji i Finlandii wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Koszycach na Słowacji, będzie pierwszym spotkaniem premierów V4 podczas słowackiego przewodnictwa w Grupie.

Koordynacja współpracy

Według Centrum Informacyjnego Rządu, spotkanie w Koszycach pozwoli na skoordynowanie współpracy regionalne przed najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej, które zaplanowane jest w dniach 15-16 grudnia.

Agenda spotkania unijnych przywódców ma objąć m.in. tematy wojny na terenie Ukrainy i wielowymiarowego wsparcia dla tego kraju, także w kontekście zniszczenia infrastruktury krytycznej i wynikających z tego trudności w obliczu zbliżającej się zimy.


IAR/PAP/PR24/dad

Reuters: powstający port CPK poprawi wojskową logistykę w Europie Środkowej

23.11.2022 11:19
Powstający w Polsce CPK poprawi wojskową logistykę w Europie Środkowej w sytuacji, kiedy według byłego dowódcy armii USA w Europie, gen. Bena Hodgesa, "brakuje zdolności transportowej i infrastruktury, która umożliwiałaby szybkie przemieszczanie się sił NATO po Europie" - informuje agencja Reutera.

Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu"

23.11.2022 12:40
Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu". Europosłowie przegłosowali rezolucję w tej sprawie. Był to efekt porozumienia wielu różnych grup politycznych - od konserwatystów i ludowców po liberałów i socjaldemokratów. W dokumencie jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.

Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

23.11.2022 13:02
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji wydarzenia. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.

Załogi polskich Abramsów przechodzą chrzest bojowy

23.11.2022 14:16
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie załogi po raz pierwszy strzelały z amerykańskich czołgów Abrams. "Strzelecki chrzest bojowy" - jak wskazało dowództwo - odbył się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.