Redakcja Polska

Nowa ambasada Polski w Berlinie. Ukończono ważny etap prac

07.12.2022 09:22
Przy alei Unter den Linden w Berlinie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk wziął udział uroczystości odsłonięcia wiechy na placu budowy nowej siedziby Ambasady RP w Berlinie. To symbolicznie oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych, po których rozpocznie się wykańczanie budynku. Nowa placówka dyplomatyczna zacznie działać za rok.
Audio
  • Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk złożył dwudniową wizytę w Berlinie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w RFN Dariusz Pawłoś (C), wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk (P) i były ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski (L) symbolicznie zawiesili wiechę w budynku nowej ambasady RP w Niemczech
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w RFN Dariusz Pawłoś (C), wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk (P) i były ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski (L) symbolicznie zawiesili wiechę w budynku nowej ambasady RP w NiemczechPAP/Marcin Bielecki

Podczas uroczystości wiceminister Arkadiusz Mularczyk powiedział, że powstanie nowej ambasady polskiej w Berlinie jest priorytetem rządu ze względu na możliwość budowania pozytywnych relacji polsko-niemieckich.

- Jest to priorytet dla premiera Mateusza Morawieckiego, również dla naszego resortu, żeby ta ambasada powstała, była otwarta w przyszłym roku i żeby mogła służyć rozwijaniu dobrych relacji polsko-niemieckich - zaznaczył Arkadiusz Mularczyk, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w realizację budowy.

Jak dodał, nowy budynek ambasady będzie w przyszłości służył państwu polskiemu, dyplomatom, ale też wszystkim Polakom, którzy będą chcieli tu załatwić swoje sprawy. - Wielkie miejsce do wystaw, organizacji spotkań, do przyjęć. Tu, w centrum Berlina, powstanie budynek ambasady. To niezwykle ważne, bo pamiętam jeszcze, gdy przyjeżdżałem tu wiele lat temu, to tu były chaszcze - mówił Arkadiusz Mularczyk.

Miejsce promowania Polski i polskości

Ambasador Polski w Berlinie Dariusz Pawłoś powiedział, że teraz będą trwały prace wykończeniowe. Zapowiedział, że nowa ambasada będzie miejscem promowania Polski i polskości, w tym na przykład polskich firm, działających w Niemczech.

Jak mówił, celem jest, by ten budynek "tętnił życiem".

00:28 dariusz pawlos - setka 1 12086647_1.mp3 Ambasador Polski w Niemczech Dariusz Pawłoś o misji nowej ambasady w Berlinie (IAR)

Budynek w samym centrum Berlina

Pięciokondygnacyjny budynek ambasady ma powierzchnię 13 tysięcy metrów kwadratowych, mieści się kilkaset metrów od Bramy Brandenburskiej.

Prace wykończeniowe potrwają kilka miesięcy, placówka zacznie działać za rok.


IAR/PAP/PR24/dad

Ambasador Niemiec w USA: mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją

06.12.2022 11:36
Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach "Washington Post", że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.

Arkadiusz Mularczyk dla dpa: sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie; to kwestia godności

06.12.2022 12:05
Sprawa reparacji ma dla Polski fundamentalne znaczenie. To nie jest tylko kwestia polityczna, to kwestia godności Polski - powiedział agencji dpa Arkadiusz Mularczyk, wiceminister MSZ i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, podczas swojej pierwszej wizyty w Berlinie.

Wiceszef MSZ w Berlinie: sprawa odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową nie jest zamknięta

06.12.2022 17:00
Nie ma żadnych przesłanek, żeby twierdzić, że sprawa reparacji za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej przez Niemcy jest zamknięta; w świetle prawa międzynarodowego zbrodnie wojenne się nie przedawniają - oświadczył we wtorek w Berlinie wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Polska czeka na reakcję Berlina na wysłaną w tej sprawie notę dyplomatyczną, a jeżeli ona nie nastąpi Warszawa będzie nagłaśniać sprawę na forum międzynarodowym.