Redakcja Polska

Ambasador Niemiec w USA: mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją

06.12.2022 11:36
Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach "Washington Post", że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.
Zniszczony w rosyjskim ataku rakietowym blok w Ukrainie
Zniszczony w rosyjskim ataku rakietowym blok w UkrainiePAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Jak tłumaczyła ambasador w artykule, cytowanym przez agencję dpa, poprawa stosunków Berlina z Moskwą przez ostatnie kilkadziesiąt lat ugruntowała po stronie niemieckiej przekonanie, że wzajemne zależności doprowadzą do stabilności, przejrzystości, a ostatecznie - do zmian systemowych. Takie myślenie "okazało się błędne" - napisała Haber.

"Zignorowaliśmy sygnały ostrzegawcze i nie potraktowaliśmy krytyki ze strony naszych sojuszników i partnerów tak poważnie, jak powinniśmy - szczególnie w odniesieniu do geopolitycznych implikacji gazociągu Nord Stream 2" - przyznała, podkreślając, że "to już koniec".

Haber wyjaśniła, że nastąpiła zmiana w polityce Niemiec, które zdecydowanie obrały nowy kurs w kilku obszarach, takich jak większe uniezależnienie się od rosyjskiej energii, eksport broni na Ukrainę czy duży wzrost wydatków na obronność".

"Ta zmiana jest prawdziwa i trwała"

"Należy dostrzec, jak daleko zaszły Niemcy w tak krótkim czasie. Ta zmiana jest prawdziwa i trwała" – podkreśliła Haber. Dodała, że ta zmiana pozwala na umocnienie i tak już bliskich relacji z sojusznikami Niemiec, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi".

Jak przypomina dpa, w ostatnich latach rząd USA ostro krytykował zaangażowanie Niemiec w powstanie gazociągu Nord Stream 2, co od dawna wywoływało niezadowolenie i napięcia" w relacjach między Berlinem a Waszyngtonem.

Nord Stream 2 miał dostarczać rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec. USA ostrzegały Niemcy przed zbytnim uzależnieniem się od rosyjskiego gazu. W lutym, na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na Ukrainę, rząd niemiecki ostatecznie wstrzymał proces certyfikacji gotowego do użytku rurociągu. 


PAP/dad

Wojsko przeszkoli w tym roku prawie 200 tysięcy rezerwistów

05.12.2022 15:04
Wojsko wróciło do obowiązkowych szkoleń rezerwistów. W najbliższych dniach wezwanie na szkolenie mogą dostać tysiące osób. Za planowanie szkolenia rezerw odpowiada Sztab Generalny, a same ćwiczenia będą odbywały się w jednostkach podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Weszło w życie embargo UE na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską

06.12.2022 09:15
Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona.

Po zmasowanym ostrzale Ukrainy w wielu miejscach brakuje prądu

06.12.2022 09:22
Na Ukrainie utrzymuje się deficyt energii po zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury. Rosjanie w poniedziałek wystrzelili ponad 70 rakiet, z czego ponad 60 udało się strącić. Ukraińscy wojskowi raportują, że na wschodnim odcinku frontu trwają zaciekłe walki w Donbasie.